Suite concertante - Jan Kučera

30. duben 2007

Suite concertante Jana Kučery (*1977) byla komponována pro Epoque Quartet a Symfonický orchestr Českého rozhlasu v letech 2006 - 2007. Dílo je koncipováno jako concerto grosso s nápadnými sólovými epizodami. "Snažil jsem se však představit smyčcové kvarteto i jako jednolitý celek a konfrontovat ho ostrými střihy s orchestrem, který nemá jen doprovodnou funkci...", říká o svém díle autor.

První z pěti částí je stylizovaným blues, rostoucím z dvanáctitaktového harmonického schématu; druhá část (Istanbuliana) přináší orientální melodiku společně s jistou mírou sentimentu. Třetí věta, kterou přednáší samotné smyčcové kvarteto, je nadepsána Intermezzo melancolico; v něm devítitaktová monotématická melodie postupně prochází všemi čtyřmi nástroji. Lamentoso je vystavěno z klenuté fráze sólového violoncella, a v rychlé, temperamentní a rytmicky pestré větě finální jsou od sebe přehledně odděleny kvartetní a orchestrální partie. Závěrečná věta má - v souladu s označením Steeple-chase - vyvolat představu překotného dostihového pohybu.

Další skladby Jana Kučery vydané Nakladatelstvím Českého rozhlasu:
Barokní reminiscence
Barokní reminiscence / klavírní výtah
Benedicamus Domino
Contemplation
Full House
Joker
Tvé roztančené Já
Zrození

obsazení2fl - I muta fl picc, 2ob, 2cl, 2fg, 2cor, timp, vibf, batt; vnoI, vnoII, vla, vcl - soli; archimateriálpartituranakl.č.R 120cena280,- Kč

Samostatné party pouze k pronájmu na nakladatelstvi@rozhlas.cz

Spustit audio