Sváteční vysílání Českého rozhlasu nabídne posluchačům pohádky, debaty nebo hudební výlety do evropských metropolí

20. prosinec 2019

Sváteční vysílání stanic Českého rozhlasu nabídne posluchačům pestrou programovou nadílku napříč nejrůznějšími žánry. Nebudou chybět vánočně laděné rozhovory s nejrůznějšími osobnostmi, ekonomické, politické či kulturní debaty, premiéry pohádek a pestrý hudební program. Na Silvestra se bude bilancovat a také cestovat.

Vánoční atmosféru posluchačům stanice Český rozhlas Radiožurnál zpříjemní speciální vydání rozhovorů Lucie Výborné, kam si její hosté přivedou i své blízké. Herec Miroslav Hanuš přivede manželku Janu, neurochirurg Vladimír Beneš otce Vladimíra Beneše staršího, také uznávaného neurochirurga, nebo režisér Jiří Strach bratra Petra. Na Štědrý den se mohou posluchači těšit na charitativní koncert Světlo pro Světlušku a během vánočních svátků také na speciální projekt ke 30 letům svobody nebo vysílání z Mezinárodního festivalu v Karlových Varech. 

Stanice Český rozhlas Plus nabídne o vánočních svátcích hodinové bilance dění v ekonomice, politice, kultuře, ve světě reálném i virtuálním, výběr a vývoj hlavních investigativních případů komentovaných jejich autory nebo tradiční seriál Vědecký pohled na slavné pohádky. Vánoční poselství prezidenta republiky Miloše Zemana bude stanice mluveného slova vysílat živě ve čtvrtek 26. prosince a následovat bude hned debata renomovaných komentátorů o jeho hlavních tématech.

Premiérové pohádky, hudba a také svátečně laděné rozhovory ovládnou stanici Český rozhlas Dvojka. Cyklus Hudba, kterou mám rád, představí posluchačům od 24. do 26. prosince postupně sváteční zastavení nad oblíbenými nahrávkami Štefana Margity, Zdeňky Žádníkové-Volencové a Rudolfa Křesťana. V úterý 24. prosince představí posluchačům Tereza Kostková v pořadu Blízká setkání šéfkuchaře Radka Davida, se kterým si bude povídat o štědrovečerní kuchyni po celém světě. Štědrý večer pak bude patřit premiéře pohádky Pastýřská koleda. Další večery se mohou posluchači těšit na premiéru původního rozhlasového muzikálu Malý princ na motivy stejnojmenné knihy Antoina de Saint Exupéryho nebo na četbu na pokračování Jeho Veličenstvo Doktor aneb Chůvou v Americe.

Vánoční prázdniny budou na Rádiu Junior plné pohádek. Výjimečná bude ale také soutěž o zajímavé ceny s názvem Cesta ochránců vesmíru, volné pokračování soutěže Záchrana planety Marphos. Od 23. prosince do 3. ledna Rádio Junior odvysílá jedenáctidílný stejnojmenný seriál.

Vydejte se na cestu ochránců vesmíru

Verše, povídky i životní příběh básníka, překladatele Ivana Blatného, od jehož narození uplyne 21. prosince sto let, se budou prolínat vánočním programem stanice Český rozhlas Vltava. Moderátoři stanice se společně s posluchači vydají za vánoční hudbou do několika evropských metropolí a připraveny budou i záznamy koncertů orchestrů ze Stuttgartu, Helsinek či Rigy. Štědrý večer na Vltavě bude patřit rozhlasové hře. V pohádkovém příběhu Josefa Kajetána Tyla Čert na zemi, kde v příběhu o vdavekchtivé Káče a čertu Salamandrovi, který poprvé zavítá na zemi mezi hříšníky, excelují Miroslav Táborský, Jana Paulová nebo Stanislav Zindulka.  Slavnostní večer zakončí tradičně Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby.

Speciální program na vánoční svátky připravilo i Radio Wave. Na Štědrý večer se posluchači mohou těšit na živý vánoční speciální díl kontaktního hudebního pořadu Volej s Hanou Řičicovou a Matějem Samcem, výběr těch nejlepších aktualizovaných biblických příběhů v podání Alexandra Fleka z nového podcastu Parabible i metalovou hodinku Viktora Paláka pro všechny, kteří ke kaprovi nemusí koledy.

Pohádkové hosty si do svého pořadu Xaver a host na regionálních stanicích Českého rozhlasu pozval Luboš Xaver Veselý. Na Štědrý den se po 13. hodině mohou posluchači těšit na Zdeňka Trošku, první svátek vánoční mohou hodinu po poledni strávit u Xavera s Naďou Konvalinkovou a na Štěpána bude hostem Pavel Trávníček. Na Štědrý večer odvysílají regionální stanice v 18 hodin Rybovu Českou mši vánoční. Letos bude v některých regionech ve speciálním provedení. V projektu „Rybovka zní Českem“ se její interpretace zhostili žáci Základních uměleckých škol.

Bilancování, cestování a předsevzetí

Dva na Dvojce, tedy Šárka Volemanová a Jiří Holoubek, se ve svém silvestrovském speciálu setkají nad skleničkou sektu s Janem Čenským, Alešem Cibulkou, Janem Kovaříkem, Milošem Skalkou a výživovým poradcem Petrem Havlíčkem. Posluchačům přiznají, jak prožívají příchod Nového roku a na jaká léta vzpomínají.

Silvestrovský program rozsvítí na stanici Český rozhlas Vltava speciální pořady v New Yorku usazeného jazzmana Ondřeje Pivce či excentrické hudebnice Vladivojny La Chia. Od 23 hodin bude éter patřit Oto Klempířovi a jeho hostů z kapely JAR – mimo jiné novinky ze své chystané desky představí Dan Bárta.

Na Silvestra po 13. hodině přivítá Luboš Xaver Veselý ve svém pořadu Xaver a host na regionálních stanicích Českého rozhlasu imitátora Václava Faltuse a zábava vyvrcholí tři hodiny před půlnocí Silvestrovskou Humoriádou. Do té letošní přijali pozvání Josef Alois Náhlovský, Petr Jablonský, Ivanka Devátá, Václav Vydra, Jiří Krampol, Ota Jirák, Naďa Konvalinková a Tomáš Töpfer.

Patrik Rozehnal, Jiří Krampol, Ota Jirák, Naďa Konvalinková, Tomáš Töpfer, Ivanka Devátá, Josef Náhlovský, Václav Vydra a Petr Jablonský

Oslavy posledního dne roku 2019 začnou na vlnách Radia Wave v 18 hodin premiérou dvouhodinového záznamu z pub kvízu pořadu Kompot, v němž si mohou posluchači otestovat svoje znalosti české i zahraniční popkultury. Následovat bude premiéra improvizované rozhlasové hry Radio Ivo s Johanou Ožvold, Petrem Markem a Mariánem Moštíkem a brněnského vydání Talkshow Radia Wave: Velký špatný s hosty Zuzanou Fuksovou, Prokopem Holoubkem a DJ Kewu. Silvestrovský večer vyvrcholí již tradičně od 22 hodin živou zábavnou show Buchta s Kompotem, ve které Ivana Veselková, Hana Biriczová a jejich hosté zhodnotí uplynulý rok ze všech stran.

Novoročním hostem v Blízkých setkáních Terezy Kostkové na stanici Český rozhlas Dvojka bude generál Petr Pavel, odpoledne pak po 13. hodině si na vlnách regionálních stanic Českého rozhlasu mohou posluchači zpříjemnit rozhovorem Luboše Xavera Veselého se Zbigniewem Czendlikem. Večer po 20. hodině mají regionální stanice pro své posluchače připraven novoroční dárek: premiéru rozhlasové hry George Agathonikiadise s názvem Úsměv samoty. Hlavní roli v tragédii o samotě, lásce a jednom zachráněném osudu ztvárnil Miroslav Donutil.

Spustit audio