Tisíce a tisíce prostých srdcí učila viděti krásu věcí. Božena Němcová ve vltavských esejích

7. únor 2020

Ani řadě Esej se nemůžou vyhnout oslavy dvou set let od narození Boženy Němcové. Ve vltavském vysílání je s jejím odkazem nesmazatelně spjatá literární vědkyně Jaroslava Janáčková, i proto pětici otevíráme právě jejím shrnutím. Pokračujeme chronologicky od premiérových textů klasika naší kritiky F. X. Šaldy přes katolického spisovatele Jakuba Demla k esejím exulanta Josefa Jedličky a dramatika Milana Uhdeho. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Jaroslava Janáčková: Božena Němcová

První z pětice textů je komponované shrnutí základních témat kolem autorky z pera Jaroslavy Janáčkové, literární vědkyně, která svůj život zasvětila právě dílu Boženy Němcové a také v rozhlasovém archivu se zapsala několika výraznými adaptacemi (Babička, korespondence). Připomene nám mimo jiné opakované spory o Viktorku (i v souvislosti se skladbou Jaroslava Seiferta, kterou Vltava premiérově nabízí v řadě Svět poezie).

F. X. Šalda: Básnický typ Boženy Němcové

„Nebylo bolesti, které by ji ušetřil osud,“ píše ve svém eseji koryfej naší umělecké kritiky a pokračuje: „Němcová je básnířka životného tepla, lidské družnosti. A v jejím světě žije se mnohem důvěřivěji než ve světě skutečném.“

Jakub Deml: O Boženě Němcové

Katolický kněz a spisovatel Jakub Deml ve své přednášce vzpomíná na to, jak ve vesnickém hostinci četl Babičku a následně jel se svými druhy do babiččina údolí: „Tady na kříž byla přibita žena, poněvadž viděla krásu a všem ji chtěla dát. Láska vrhá stín. Čím vyšší láska, tím hlubší, tím delší stín.“

Josef Jedlička: O skromné idyle aneb Babička 

Exilový spisovatel, esejista Josef Jedlička připisuje tendenci k idyličnosti naší národní povaze: „I proto je Babička Boženy Němcové naší knihou knih; vznikla, jak víme, v době nejhorší, když lidské utrpení autorky dosáhlo krajní míry, když pochovala dítě a rozešla se s mužem, když ji opustili přátelé, když na ni dolehla politická perzekuce, když už nebylo ani na správku bot a na svíčku... Proto je nám drahá, že bída se v ní nevyjádřila nářkem a žalobou, ale sebezáchovně se přeměnila a přesáhla v idylu vzpomínky.“

Milan Uhde: Má čítanka: Božena Němcová

Dramatik a „pozdní čtenář“ Milan Uhde především připomíná životní souvislosti díla Boženy Němcové vyčtené z korespondence. „Pochopil jsem, že se Babička rodila jako sebeobranná, sebezáchovná reakce na dotek nicoty, jež po spisovatelce sáhla, když se v době vrcholícího Bachova režimu a policejního útlaku hroutila jedna někdejší životní jistota za druhou.“

  • Jaroslava Janáčková: Božena Němcová
    Natočeno v roce 2002.

  • F. X. Šalda: Básnický typ Boženy Němcové
    Josef Jedlička: O skromné idyle aneb,
    Milan Uhde: Má čítanka: Božena Němcová Babička
    Připravil: Dalibor Dobiáš
    Natočeno v roce 2020 (premiéra).

  • Jakub Deml: O Boženě Němcové
    Účinkuje: Jan Hartl
    Připravil: Miloš Doležal
    Režie: Hana Kofránková
    Natočeno v roce 2011.
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.