Týden slovinské kultury ve vysílání Českého rozhlasu

12. leden 2012

16. ledna 1992 uznala tehdejší ČSFR, podobně jako většina členů OSN, existenci Slovinska. K tomuto výročí připravily stanice Českého rozhlasu týden Slovinské kultury. Slovinsko, jeho kultura, tradice i současnost tak ovládnou vysílání všech stanic Českého rozhlasu.

ČRo 1 - Radiožurnál se bude mimo jiné věnovat osobnosti architekta Josipa Plečnika, pozve si do vysílání herečku Natašu Burger nebo projede Slovinsko v rámci cyklu Autem po Evropě. Nebude chybět Slovinsku věnovaný Zápisník zahraničních zpravodajů.

Dvojka Českého rozhlasu bude od pondělí do pátku procházet slovinské zajímavosti, jakými jsou například slovinské Alpy, Postojenská jeskyně, přístav Portorož, letovisko Piran, tradiční rybářství nebo vinařství.

Dopolední vysílání ČRo 3 – Vltava bude patřit esejům současného slovinského novináře, spisovatele a disidenta Drago Jančara, podvečer pak rozhlasové adaptaci románu „mořského vlka“ slovinské literatury Mate Dolence nazvaného Moře v čase zatmění slunce. Slovinsku bude věnováno i speciální vydání Víkendové přílohy, které se zaměří na světoznámé lipicány, plemeno koní pocházející ze Slovinska.

V pátek 20. ledna večer uvede Vltava ve spolupráci s Českým rozhlasem 6 pořad, který se pokusí zodpovědět na otázky, jaké je postavení Slovinska v obtížně definovatelném a ohraničeném celku střední Evropy. V první hodině komponovaného večera zazní úvahy filozofa Václava Bělohradského a historika Ondřeje Vojtěchovského i hlasy Slovinců žijících v Čechách a naopak Čechů se vztahem ke Slovinsku. Druhá hodina bude věnována portrétu slovinského spisovatele a politického disidenta Drago Jančara.

Slovinsku se budou ve svém vysílání věnovat i ostatní stanice Českého rozhlasu, podrobný program Týdnu slovinské kultury a jeho jednotlivé pořady naleznete v příloze.

Spustit audio
autor: Oddělení komunikace