Václav Malý: Jak se k ruské invazi na Ukrajinu staví pravoslavná církev v Rusku?

4. březen 2022

Duchovní vyzývají patriarchu moskevského a veškeré Rusi Kirilla, aby požádal Vladimira Putina zastavit „nesmyslný boj proti ukrajinskému lidu, v němž jsou zabíjeni nevinní lidé“. Jak se patriarcha Kirill k ruské invazi postavil? V audiozáznamu se mluví také o vyšetřování možných válečných zločinů na Ukrajině mezinárodním trestním soudem v Haagu, o debatě kolem sexuálního zneužívání v církvi a prosbě emeritního papeže Benedikta XVI. o odpuštění nebo o poselství období půstu.

Jak se k ruské invazi na Ukrajinu postavila Ruská pravoslavná církev? „Bohužel prohlášení patriarchy Kirilla není úplně dobré,“ uvažuje světící biskup pražský Václav Malý v pořadu Jak to vidí... na Dvojce.

Kirill válku neodsoudil

„Kirill vyzval k postu a k modlitbám, aby nedocházelo k násilí. Ale v podstatě tu válku neodsoudil. Nemluvil o tom, že je to invaze. Že je vinna ruská strana. Je to takové neutrální prohlášení. V podstatě o ničem.“

„On mluvil o silách zla, aniž pojmenoval, kdo je jejich nositelem,“ stěžuje si host Zity Senkové. „Je třeba na něj stále tlačit a stále mu připomínat, že je to jeho povinnost, aby už konečně pozvedl svůj hlas. Protože on je se státní mocí velmi spojen. To je tradice pravoslavné ruské církve.“

Církev spojená se státní mocí

„Spojení církve se státní mocí se v Rusku táhne od doby carů. Samozřejmě církev byla po říjnové revoluci v roce 1917 za komunismu velmi potlačována. Nicméně po Gorbačovovi došlo k obnově jejího života a mluví se teď o symfonii. O symfonii mezi státní a církevní mocí.“

„To samozřejmě často také znamená jistou spolupráci, podporu té státní moci. Ale je třeba říci, že roste počet ruských duchovních moskevského patriarchátu, kteří se staví proti válce a jasně říkají: Musí to přestat! A to je velmi pozitivní znamení.“

Stateční Rusové

„Nejen tedy ta občanská společnost, nejen ty stateční Rusové a Rusky, kteří přicházejí na náměstí i za cenu toho, že jsou biti nebo vězněni. Ale právě, že i z řad duchovních se ozývají tyto hlasy. To je velmi pozitivní.“

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.