Vláda se cítí být v informační válce s Ruskem, ale noviny a vydavatele nechá kopat do kopce, myslí si šéfredaktor Čásenský

23. květen 2023

Podle vládního konsolidačního balíčku by denní tisk měl přejít do 21procentního pásma DPH. „Jsem přesvědčený, že je to hloupost,“ komentuje šéfredaktor časopisu Reportér Robert Čásenský, který dřív býval šéfem redaktorů MF DNES. „Takto vysoká sazba DPH na denní tisk není nikde v Evropě, budeme výjimeční,“ říká.

„Rozdělovat noviny a časopisy do dvou různých sazeb a říkat, že periodikum, které vychází maximálně třikrát týdně, je časopis a to, které vychází čtyřikrát a víc týdně, jsou noviny, a proto mají mít rozdílné daně, to nedává žádný smysl,“ dodává.

Čtěte také

V Osobnosti Plus souhlasí s tím, že to může vypadat jako tlak státu na mediální dům, který má ve svěřenských fondech předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

„Trošku to v tom cítím. I proto, že peníze, které státní rozpočet získá z DPH na noviny, nebudou nijak závratné. Prodeje novin setrvale klesají – dokonce velmi rychle. To rozhodně nebude to, co by spasilo státní rozpočet.“

„A jestli to je pomsta velkým oligarchům, kteří skoupili český tisk, to v tom trošku cítím. Ne že by si nějakou drobnou pomstu za to, jak ty noviny po převzetí zkazili, nezasloužili, ale přes DPH se to opravdu dělat nemá.“

Čtěte také

Následně Čásenský svá slova trošku mírní, protože tvrdí, že msta by tady neměla být žádná. „Spíš jsem chtěl připomenout, že každý z nich – ať už to byl Andrej Babiš, Daniel Křetínský, nebo skupina Penta –, když si ta naše největší vydavatelství kupovali, říkali, jak je podpoří, jak udělají vše pro to, aby se noviny zlepšily. To se v žádném případě ani jednou nestalo,“ připomíná.

„Ale nějaká ta řekněme dlouhodobá ,boží spravedlnost‘ by jim to jednou měla vrátit. Možná, že jim to už vrací tím, že ztrácejí své čtenáře,“ myslí si novinář.

Zábavný příběh našich oligarchů

„V této souvislosti je dobré připomenout celkem ,zábavný příběh‘: Letos v únoru, kdy tehdejší vládní zmocněnec pro média navrhoval, že by stát mohl podporovat nezávislá média nějakou drobnější sumou, to spojil s tím, že podpora nezávislých médií je jistý boj proti dezinformacím. Tehdy Unie vydavatelů, což je organizace ovládaná těmi největšími vydavateli, napsala vládě dopis, že dezinformace jsou neurčitá kategorie, a tak se s nimi určitě bojovat nemá.“

Čtěte také

A podle Unie neměl dostat dotaci nikdo. „Protože by to mohlo vést k podezření, že média jsou koupená tou státní podporou. A teď o tři měsíce později se probrali a jeden za druhým říkají, že když se zvedne DPH na noviny, bude to mít fatální dopad v boji proti dezinformacím. Občané budou zmatení, budou špatně informovaní.“

„Popravdě řečeno, musel jsem se smát, když jsem si na ten dopis vzpomněl – a raději jsem si ho znovu přečetl. A jen o tři měsíce později slyšíme stejné šéfy vydavatelství, jak se najednou stali největšími bojovníky proti dezinformacím,“ dodává.

Čásenský zároveň připomíná, že ať si o médiích vlastněných našimi oligarchy myslíme cokoli, tak stále musejí dodržovat zákony a tiskový zákon. „Pořád to jsou regulérně fungující organizace, které možná neinformují o problémech svých vlastníků, ale jinak přinášejí čtenářům nějaký souhrn relevantních informací.“

Čtěte také

„A pokud má vláda pocit, že jsme v informační válce s Ruskem, a to jsme, tak by se měla snažit veškerá dostupná média s normálním obsahem spíš podporovat než jim komplikovat život. Bohužel to je jen jeden z mnoha kroků, které ze strany vlády k médiím jdou – například zrušili funkci vládního zmocněnce pro média, protože není potřeba.“

Respektive část jeho pravomocí týkající se dezinformací kabinet převedl na bezpečnostního analytika Tomáše Pojara, další agendu pak na ministerstvo kultury. „A ani snad po 15 letech není vláda ochotna zvednout koncesionářské poplatky za rozhlas a televizi, které jsou od roku 2008 stejné a obě veřejnoprávní instituce docela strádají. Mohl bych jmenovat i další kroky.“

„Takže na jedné straně se vláda cítí být v informační válce s Ruskem, ale na té druhé straně dělá úplně všechno, co může, aby Rusko mělo minimálně v této válce výhodu. Abychom kopali trošku do kopce,“ dodává Robert Čásenský.

Celou Osobnost Plus Barbory Tachecí najdete v audiozáznamu.

autoři: Barbora Tachecí , lup

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.