Vlastimil Brodský by oslavil 100. narozeniny. Víte, jakému umění se chtěl věnovat, než se stal činohercem?

Před rovnými stoletím se v Ostravě-Hrušově narodil nositel jednoho z nejcharakterističtějších hlasů mezi českými herci – Vlastimil Brodský, představitel Karla IV. ve filmové Noci na Karlštejně nebo dědy Drchlíka ze seriálových Návštěvníků. Začínal u E. F. Buriana, spoluzakládal divadlo Větrník, ale pak už byl celý život věrný pražskému Divadlu na Vinohradech a příležitostně hostoval v Národním divadle.

„Strašně těžko se smiřuji s projevy úcty k tomu, co jsem dělal na poli kulturního snažení. Mám pocit, že to je nezasloužené – člověk si jaksi neuvědomuje společenské postavení,“ říkal v roce 1998 v Českém rozhlase Vlastimil Brodský.

Čtěte také

Je známo, že o to svoje se na rozhlasové vlně nejvíce zasloužil dlouholetým každodenním vyprávěním pohádek Skřítka Hajaji. Rozhlasový archiv ukrývá nepříliš kvalitní zkušební nahrávku z roku 1960 dokazující, že původní jméno pohádkového vypravěče mělo znít jinak než Hajaja: „Jsem Lucián, můj čas je podvečer.“

Stejný archivní záznam přitom prozrazuje, že jsme ho vůbec nemuseli poznat jak činoherce. Připomněl to v souvislosti se vzpomínkou na své rodiče: „Uspokojovalo je to, že jsem k divadlu nešel jako herec, ale tanečník. Ta moje tělesná schránka nedávala valné možnosti zvedat trošku těžší partnerky, tak jsem věděl, že tam asi neuspěju.“

Pro svůj dobrovolný odchod ze života zvolil Vlastimil Brodský 20. duben roku 2002.

autoři: Tomáš Černý , prh
Spustit audio

Související