Zaručené rady na zhubnutí a očistu organizmu? K informacím z internetu přistupujte obezřetně

15. duben 2021

Na internetu patří články s radami na hubnutí a vším, co souvisí s životním stylem, k těm nejčtenějším. Zvláště pokud se jedná o zaručené „hity“. Dávejte ale pozor, řada těchto “hitů“ vám může i poškodit zdraví.

Mezi často doporučované články a rady patří také ty, které souvisí půstem, hladovkou nebo konzumací zelených super potravin. Některé tyto metody patří k těm nejstarším, jiné jsou novodobé. Doktorka Kateřina Cajthamlová je rozebírá z hlediska historie i jejich vlivu na naše zdraví.

S příchodem jara se řada lidí snaží o detoxikaci organismu a jednou z často používaných metod je také půst, zejména proto, že má dlouho historii. „Takže ano, půsty lidé dříve dělali. Věnovali se jim z náboženských důvodů a dělali je částečně také proto, že neměli co jíst. Mám pocit, že mnohé náboženské rituály byly na začátku také vytvořeny proto, aby byla mezi lidmi nastavena určitá hygiena nebo pravidelnost starání se o tělo“ vysvětluje doktorka Kateřina Cajthamlová.

Jaký je ale rozdíl mezi půstem a hladovkou? A jsou třeba zelené super potraviny opravdu našemu zdraví tak prospěšné, jak se tvrdí? To vše uslyšíte v záznamu pořadu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.