Zatmění - ranní poznámka

6. květen 2003

Příznivci astronomie mají tento měsíc hody. Částečné zatmění slunce, úplné zatmění měsíce a zastínění slunečního kotouče planetou Merkur.

Ony zmíněné astronomické jevy zůstanou zřejmě zastíněny úplným zatměním slunce, které před páru lety přenášely mnohé televize v přímém přenose, a kdy se mnozí dobrovolně vydávali na cesty do pásu totality. Astronomicky myšleno, samozřejmě. Nadcházející jevy se ale s největší pravděpodobností obejdou bez větší publicity. Jednak měsíční kotouč krátce po úplném zastínění zapadne za obzor a slunce čeká zatmění pouze částečné. Oba úkazy se pak odehrají v neatraktivních časných ranních hodinách, kdy tiskoviny putují do rukou čtenářů a novináři zpravidla tvrdě spí. Ještě snad ten Merkur by mohl zaujmout. Ale kdo si bude kvůli jedné tečce na slunci pořizovat speciální tmavé sklo. Myslím, že mnohem zajímavější by bylo, kdyby se před některou z pražských budov našich zákonodárců sešel početnější zástup lidí, který by skrze tmavá skla k oné stavbě obdivně vzhlížel. Ale to se asi nestane. Běžné jevy veřejnost tolik netáhnou. Komu by se taky chtělo vážit dalekou cestu kvůli tak častému zatmění mozků...

autor: tif
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.