Záznamy pořadů z doby před rokem 1989

12. únor 2021

Představa, že by se digitálně upravila a zpřístupnila produkce Československého rozhlasu, je sice lákavá, ale bohužel v plném rozsahu nerealizovatelná. 

Dobrý den, pane Ombudsmane.

Zaujal mě Váš velkorysý přístup k lidem, jak píšete, že se na Vás mohou obrátit snad skoro se vším, co se týká Českého rozhlasu. Vaše fotka, kterou jsem si pozorně prohlédl, mě vede k přesvědčení, že Vaše slova plně korespondují s tím, o čem mluvíte.

Důvěřuji Vám.

Je mně 69 let a prosba, kterou vyslovím, Vás může zatěžovat a to bych nerad, ale domnívám, že se obracím na místo pravé – přímo ke kováři.

Prosím Vás, nikde jsem se ničeho nedohledal, jinak bych Vás s tím neobtěžoval. Tady je ta otázka:

Je možné se nějak dostat – v nějakém zvukovém archivu, nemám vůbec žádnou představu o metodách a logice archivování pořadů – k pořadům před rokem 1989?

Zajímaly by mě dva pořady – a) Živá slova, b)… a léta běží, vážení. – Vzpomínám si na vystoupení v tom druhém typu pořadu pana Karla Vorla, byl to topenář, byl to člověk, který měl rád svou práci. Jeho vyprávění se mně tenkrát moc líbilo a rád bych si ho poslechl znovu.

Možná se všechno, o čem píšu, dá shrnout do jedné věty: Do roku 1989 žádný archiv – až na pár nějakých výjimek – není k dispozici, a jak se u nás na vesnici říká: A je vymalováno.

Děkuji Vám za poznání, které mně umožníte, a přeji Vám mnoho trpělivosti s takovými lidmi, jako jsem já. Povzbudivá slova od Vás člověka potěší a povzbudí. Říká se, že dobrá vůle je víc, než výsledek.

S úctou

M. K.

______________________________________________________________________

Vážený pane,

děkuji Vám za milý dopis. Na rozhlasovém vysílání jsem, dá-li se to tak říci, závislý od dětství, a proto dobře rozumím Vašemu přání vrátit se v čase a připomenout si to, co provázelo naše životy. Představa, že by se digitálně upravila a zpřístupnila produkce Československého rozhlasu, je sice lákavá, ale bohužel v plném rozsahu nerealizovatelná. Nejde jen o přísná autorská a interpretační práva (platná sedmdesát let po smrti dotyčného), ale také o technické možnosti. Velké množství nahrávek není uloženo vůbec, pořady se často mazaly - a nejen kvůli nepohodlným osobám či myšlenkám, jak se často uvádí. Záznamový materiál byl drahý a používal se opakovaně. V době, kdy každý odvysílaný pořad znamenal jeden nebo více magnetofonových kotoučů, bylo nemyslitelné archivovat vše, co se odvysílalo. To lze až dnes, v době digitální, a přesto i současní archiváři narážejí na technické limity. Ale nikdo nepochybuje o tom, že je nezbytné zachraňovat to, co se zachovalo, často v nevyhovující technické kvalitě. Archiv Českého rozhlasu na tom průběžně pracuje, ale je to nesmírně rozsáhlé zadání, na které taková instituce, jakou je Český rozhlas, nemá dostatek financí ani lidí (jen připomenu, že od roku 2004 se nezvýšily koncesionářské poplatky, i když se od té doby mnohokrát zvýšily ceny energií, platby za vysílače atd., o platech nemluvě - důsledkem bylo například předloňské snížení počtu pracovníků téměř o sto).

Projekt "mujrozhlas" má ambici postupně zpřístupňovat to, co je připraveno, vyčištěno, po technické stránce zkontrolováno, Obsahovou stránku dnes už nikdo nehlídá, k historickým záznamům se přistupuje jako k dokumentům doby. Váš podnět jsem předal řediteli Nových médií Českého rozhlasu, který má takovou práci na starost. Slíbil mi, že tomuto požadavku bude věnovat pozornost. Ale bude to běh na dlouhou trať.

Ve zpřístupněných záznamech jsem pro Vás vyhledal několik záznamů pořadu A léta běží, vážení... Je to dosti náhodný výběr - většinou si daný pořad vybral z rozhlasového archivu, přehrál z magnetofonového pásku, vyčistil a připravil pro vysílání redaktor, který chtěl připomenout nějakou osobnost či událost. Věřím, že Vám alespoň toto nahlédnutí do rozhlasové minulosti bude milé.

https://dvojka.rozhlas.cz/miroslav-hornicek-v-poradu-a-leta-bezi-vazeni-7675504

https://sever.rozhlas.cz/vzpominky-na-zivot-s-tretihorni-kvetenou-a-nebezpecni-raci-vetrelci-v-nasich-8362325

https://temata.rozhlas.cz/a-leta-bezi-vazeni-s-ellou-fitzgerald-1969-8023935

https://temata.rozhlas.cz/a-leta-bezi-s-tomasem-batou-7984199
https://dvojka.rozhlas.cz/studio-retro-vlasta-chramostova-8086972

https://temata.rozhlas.cz/jarmila-sulakova-mym-slovem-je-pisen-1979-8023967
https://temata.rozhlas.cz/a-leta-bezi-1976-dospelym-pristupno-1969-7984714

Se srdečným pozdravem a přáním všeho dobrého

PhDr. Milan Pokorný, Ph.D., ombudsman Českého rozhlasu

Spustit audio