Zbořit OC Ještěd bylo hrabavé rozhodnutí, ta dnešní architektonická hrůza do města nepatří, říká fotograf Liberce Petr Šimr

26. leden 2023

Petr Šimr pochází z česko-německého manželství, jeho německá maminka se ještě před koncem války v Drážďanech provdala za českého tatínka. Po pětačtyřicátém roce rodiče odešli do Liberce, kde pak Petr už jen s matkou a bratrem vyrůstal v chudém bytě v příznačně pojmenované ulici Na Bídě. Obraz Liberce v 70. a 80. letech známe i díky jeho fotografiím, které vyšly v knize Portrét města. Do Vizitky jej pozval Ondřej Cihlář.

Petr Šimr: Portrét města

Až do počátku sedmdesátých let zajímala Petra Šimra hlavně hudba kapel The Rolling Stones nebo Kinks, na kterou tančil a popíjel pivo během koncertů kapely Jürgena Kavana ve Smržovce. Kvůli „nevhodně“ střiženým vlasům nesměl dokončit zemědělské učiliště a záhy byl odeslán na Slovensku na vojnu.

Když na začátku 70. let zjistil, že se ženou čekají syna, se záměrem dokumentovat jeho růst pořídil fotoaparát. Na procházkách s kočárkem pak fotil i liberecká zákoutí, domy, ulice. Mezi kolegy z Dopravního podniku, kde pracoval jako řidič, bylo takových nadšenců více, a tak společně založili fotoklub. Tehdy začal fotit i motivy do drobných soutěží – třeba dopravní prostředky a lidi kolem nich. „Jako fotografa mě zajímalo všechno, a když jsem fotil domy, přirozeně se mi tam motali chodci. Později se z toho vyvinul záměr. Na fotografické škole v Olomouci už jsem věděl, že je chci na fotkách mít.“

Petr Šimr: Portrét města

Během studií v osmdesátých letech se z něj podle názoru některých pedagogů stal jeden z  nejlepších humanistických fotografů, což dnes mohou posoudit i ti, kteří Šimrovu tvorbu dosud neznali. Liberecké fotografie od sedmdesátých do nultých let mu totiž vyšly v první autorské knize nazvané Portrét města. Jaké město při pohledu na knihu vidí? „Velice mi vadí, co se po revoluci v Liberci děje, vadí mi, že zbořili obchodní centrum Ještěd. Nezapomenu to nikomu, kdo v tom měl prsty, bylo to hrabavé, kapitalistické rozhodnutí. To, co na jeho místě postavili, je architektonická hrůza, obestavěný vzduch. Do města to vůbec nepatří.“

Dnes už Petr Šimr fotí málo, poslední zpracované téma, s nímž je spokojený, jsou liberečtí bezdomovci z místního parku Na Rybníčku. Na architektonicky staré liberecké časy občas vyrazí zavzpomínat do dolního centra, kde stojí pár starých domů, které ještě nestačily spadnout.

Petr Šimr: Portrét města
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.