Amerikanista: Bezletový prostor nad Ukrajinou by někdo musel vynucovat, ale pak by hrozila eskalace

2. březen 2022

Spojené státy se přidávají k zemím, které pro ruská letadla uzavřely svůj vzdušný prostor. Prezident Joe Biden to potvrdil při přednesu zprávy o stavu unie. „Jeho projev byl zvláštní právě tím, jaký důraz v něm byl kladen na zahraniční politiku. Byl určitě koncipován pro zahraniční publikum a prezident logicky začal ukrajinskou situací,“ konstatuje amerikanista Jiří Pondělíček z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Amerikanista Jiří Pondělíček

Bidenův projev hrál výrazně na strunu americké jednoty, shrnuje odborník a připomíná, že na závěr hlava státu mluvila o příležitosti pro Američany znovu se sjednotit.

To, že americká strana odmítla uzavření leteckého prostoru nad Ukrajinou, je podle Pondělíčka zřejmou snahou o respektování červené linie, kterou Vladimir Putin vytyčil, když ostatní varoval, aby se do situace nevměšovali.

„Pokud by byla vyhlášena bezletová zóna, tak ji někdo logicky musí vynucovat – což by znamenalo, že by nad Ukrajinou musela létat letadla NATO, USA nebo jiné země, která by bezletovou zónu vyhlásila. Hrozila by eskalace na nějaký konflikt prostřednictvím jaderných zbraní.“

Dá se počítat s tím, že na Ukrajině působí tajné služby, které se snaží získat informace o kvalitě, stavu nebo taktice ruské armády.
Jiří Pondělíček

Host Speciálu to vnímá jako součást dlouhodobé politiky, kdy se Spojené státy nechtějí konfliktu na Ukrajině přímo účastnit.

Čtěte také

„Američané ale situaci určitě pozorně monitorují a dodávají Ukrajincům zbraně i humanitární nebo ekonomickou pomoc. Určitě se dá počítat s tím, že na Ukrajině působí tajné služby, které se snaží získat například informace o kvalitě, stavu nebo taktice ruské armády. Ty pak USA samozřejmě mohou dál využít,“ uzavírá.

Poslechněte si celý audiozáznam rozhovoru Jana Pokorného s Jiřím Pondělíčkem.

autoři: Jan Pokorný , marz
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.