Bobři se zabydleli u lanškrounských rybníků, chutnají jim topoly

23. duben 2016

Na březích Lanškrounských rybníků se zabydleli bobři. Ohlodávají stromy, kůra jim slouží jako potrava, z kmenů pak stavějí i hráze. Ekologové jsou rádi, že je tam mají, rybáři už méně.

„Je tady několik rodin bobrů. Jsou přísně teritoriální zvířata, takže ta rodinka může mít okolo deseti členů. Bobři jsou přísně monogamní, prý po celý život. V té rodině žije bobří samec, samice a dvě generace mláďat,“ říká Aleš Dřímal z odboru životního prostředí lanškrounské radnice.

Bobři kácí stromy hlavně na podzim

A doplňuje, jaké škody bobři způsobují: „Bobři okusují okolní porosty. Nejvíce jim chutná topol. Potřebují se dostat k těm tenčím větvím, kterými se živí, takže si skácí stromy okolo řeky. Okoušou ho, až spadne. Kácí většinou na podzim a přes zimu, kdy si nanosí větve do vody, aby se těmi před zimu živili. Přes léto se živí normálním bylinným porostem. Teď končí období, kdy škodí. Začne zase na podzim.“

K lanškrounským rybníkům se přišla se svými žáky podívat také paní učitelka Erika Jasanská. „Dívali jsme se se žáky, co bobr v přírodě dokáže, že dělá docela neplechu. Musím se přiznat, že mi nevadí, že tady bobři jsou, protože děti je alespoň uvidí a uvidí, v jakém prostředí žijí. Myslím, že dobře, že se vrátili zase zpátky.“

Stromy ohlodané bobry v okolí elektrárny Dukovany

Aleš Dřímal dodává, že na bobra si lidé musí zvyknout: „Bobři tady byli. Člověk je vyhnal v polovině 18. století. Teď se zase vrací zpátky. Musíme se naučit s nimi nějakým způsobem žít. Je to chráněný živočich a stát platí náhrady za způsobené škody bobrem. Z hlediska ochrany přírody je dobře, že tady bobr je.“

Město nechá pokácené stromy od lanškrounských rybníků odstranit, až z nich bobři okoušou kůru.

autor: PAV
Spustit audio