Broumovskem zní lesní rohy. Na Letní hornové kurzy se tam sjelo přes 80 hráčů z celého světa

Vernéřovicemi na Broumovsku se rozeznělo 85 lesních rohů najednou
Vernéřovicemi na Broumovsku se ve středu v podvečer rozeznělo 85 lesních rohů najednou. Mladí hudebníci přijeli z celého světa na tradiční Letní hornové kurzy. Během týdenního pobytu v benediktinském klášteře se nejen učí od zkušených lektorů, ale také vystupují na řadě koncertů po celém regionu.
Před kostelem svatého Michaela ve Vernéřovicích se hornisté různých národností v zelených tričkách srovnali na malou plochu mezi hřbitov a kostelní zeď. Svůj největší koncert tam zahájili slavnostní fanfárou - halali.
Čtěte také
Dnes jsou Letní hornové kurzy podle organizátorů největší akcí svého druhu v Evropě.
Zakladatelkou byla před osmi lety sólohornistka Symfonického orchestru hlavního města Prahy Zuzana Rzounková. Za tu dobu se jejich podoba ale hodně změnila. „Ten první ročník byl opravdu jen takový nástřel, ani si člověk nemyslel, co za ta léta vznikne. Byli tam mí dva studenti na JAMU a potom tři studenti z pražské konzervatoře. Byli jsme taková malá partička. Přes den jsme si hráli a potom povídali. Teď už se povídá méně, protože na to není čas. Ale o to víc se tady hraje a usmívá. Což mne moc těší."
Čtěte také
Poskládat program pro tolik lidí ale není úplně snadné. Každý účastník musí během svého pobytu projít několika lekcemi hry na lesní roh. Do toho se přidají koncerty, jako třeba ten velký ve Vernéřovicích, který se konal v rámci festivalu Za poklady Broumovska.
Jeho ředitelka Tereza Kramplová popisuje běžný den mladého hornisty. „Během dopoledne probíhají individuální lekce, kdy účastníci rotují po jednotlivých pedagozích. Potom následují lekce komorní hry, pak je odpoledne master class většinou se zahraničními lektory a večer jsou koncerty."
Zuzana Rzounková během našeho povídání odběhla do kostela. Zatímco jedním uchem posloucháme její vystoupení, vypráví Tereza Kramplová, co všechno se na kurzech hráči na lesní rohy naučí. „To je vlastně deviza kurzů, že si hráči mohou vyzkoušet různé akustiky. Tedy nejen kostelní, která je specifická, ale hrajeme i venku pod širým nebem, hrajeme uvnitř v opatských sálech broumovského kláštera a hrajeme v moderním multifunkčním sále Dřevník, který má zase jinou akustiku."
Úroveň kurzů si pochvaluje i jeden z účastníků Damien z Portugalska. Ten přijel do Broumova už podruhé. Podle něj je výuka v Česku jiná než u něj doma. Navíc se mu líbí a inspiruje ho i naše příroda a prostředí.
Společný koncert všech 85 hráčů budou mít lidé možnost slyšet ještě jednou a to v sobotu 6. srpna v benediktinském klášteře v Broumově.
Související
-
Nejsem na lesním rohu závislý. Ovšem od osmi let ho mám každý den v ruce a hraji na něj. A moc rád
Představíme vám muzikanta, který je dnes považován za nejlepšího hráče na lesní roh, nejen v republice, ani v Evropě, ale na světě. Hornista Radek Baborák je naším hostem.
-
Jakub Šafář opravuje ve svém volném čase varhany kostela svatého Vojtěcha v broumovském klášteře
Varhany v klášterním kostele svatého Vojtěcha v Broumově opravuje ve svém volném čase a svépomocí mladý nadšenec. Vedení kláštera v budoucnu počítá s jejich využitím.
-
Festival Za poklady Broumovska přivítá už podruhé „Stinga“ klasické hudby, pianistu Borise Giltburga
Letní prázdninový festival Za poklady Broumovska už 17 let přináší lidem radost a krásné hudební zážitky do unikátních barokních kostelů takzvané broumovské skupiny.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Odvody v Rusku? ‚Komisaři lovili mladé muže a cpali jim povolávací rozkazy,‘ popisuje Procházková
-
Šéf agrárníků jižní Moravy: Opatření na slintavku a kulhavku nestačí. Musíme nonstop sprchovat auta
-
Bradáčová je loajální sama k sobě. Bude chtít, abychom o ní v nové funkci slyšeli, očekává Slonková
-
Za bezchybným úsměvem budoucnost Francie? Bardella zatím odmítá, že je ‚plán B‘ po Le Penové