Budeme hospodářská zvířata léčit bylinkami? Výsledky jsou zatím rozporuplné, tvrdí expert

2. srpen 2018

Jak velký problém představují paraziti u domácích a volně žijících přežvýkavců? Je možné nahradit dnes používaná léčiva bylinami, která by zvířata spásala?

„Situace ohledně parazitů u přežvýkavců se zhoršuje. Velkou mírou tomu přispívá rezistence parazitů vůči léčivům,“ uvedl v Magazínu Leonardo Jaroslav Vadlejch z České zemědělské univerzity.

Podle něj jde o globální problém se širokými dopady. „Z důvodů rezistence na léčiva v některých oblastech světa museli farmáři dokonce ukončit chov, protože léčiva nefungovala a zvířata buď hynula nebo měla tak nízkou produkci, že chov nebyl rentabilní.“

Spásání přírodních bylin je možnou alternativou. „Zkoumá se účinnost biologicky aktivních látek, tzv. rostlinných sekundárních metabolitů, které se přirozeně vyskytují v rostlinách.“

„Jde o zajímavé a progresivní téma, ale důležité je zmínit, že bylinné extrakty fungují jinak než klasické léčivo. U toho se očekává, že po podání odstraní většinu parazitální populace. U biologicky aktivních látek je třeba podávání v řádu týdnů, protože efekt je nepřímý. Tyto látky působí na hostitele tak, že zvyšují jeho imunitu a následně dochází k potlačení parazitů.“

Účinnost bylinných látek je potřeba vyzkoušet nejprve v laboratorních podmínkách na parazitech, a pokud fungují, testuje se, v jaké formě tyto látky podat zvířatům. Výsledky jsou dost rozporuplné: některé extrakty, které in vitro fungují poměrně dobře, v praktických podmínkách chovu nefungují.
Jaroslav Vadlejch

Přežvýkavci jsou hostitelé celé řady cizopasníků. „Bavíme se o desítkách rodů. Z těch nejvýznamnějších v Evropě jsou to hlavně okcidie, hlístice a tasemnice v trávicím traktu, plicnivky, můžeme ale nalézt i jaterní a bachorové motolice.“

Pokud se přežvýkavci nacházejí ve volné přírodě, mají dostatek prostoru a trpí nějakou parazitózou, pak sama intuitivně vyhledávají rostliny s vysokým obsahem biologicky aktivních látek jako jsou třísloviny. „Tak se vlastně sami dokážou odčervit a zbavit části parazitů.“

„V současnosti se testují určité druhy extraktů a zjistilo se, že jedna z nejúčinnějších rostlin je lespedézie, bobovitá rostlina z Asie. V USA ji pěstují pro její léčebné účely, vytvářejí z ní krmné směsi, granulované krmivo, aplikuje se jako siláž, senáž, často i jako přísev na chudou pastvinu pro doplnění druhového spektra,“ popsal aktuální užití bylinných léčiv Jaroslav Vadlejch.

autoři: Josef Kluge , oci
Spustit audio

Související