Černá věž v Drahanovicích s bílou fasádou je neobvykle dochovaným pozůstatkem středověké tvrze

Stojí na křižovatce v Drahanovicích na vyvýšeném místě, na úpatí hanácké velehory. Věž v Drahanovicích je stejně jako rozhledna na Velkém Kosíři vysoká 28 metrů.

Rozhledna se ovšem nachází se o něco výše ve 442 metrech nad mořem. Její model najdete v expozici moravských rozhleden v drahanovické Galerii U Kalicha - v budově bývalého kostela Českobratrské církve.

Drahanovická Černá věž je o několik set let starší dominantou prostoru ve výšce asi 250 metrů nad mořem. Uvnitř najdeme expozice připomínající archeologii a historii Drahanovic i odkazy k jejich dávným majitelům. Prohlédnout si můžeme staré zdivo i klenby a z nejvyššího patra se rozhlédnout do kraje.

Vstupte dovnitř s archeologem Lukášem Hlubkem z Vlastivědného muzea v Olomouci. Věž si projdeme od sklepa až po podkroví v dalším dílu seriálku Němí svědci historie.

autor: Aleš Spurný
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.