České seriály zkusily prožít obrození. Ale vlastně se nic nestalo

Kolik kilometrů chůze skotskou divočinou by vážil Tomáš kvůli pivu zdarma? Kolik peněz byste museli zaplatit, aby vám svatbu osobně překazil Aleš? A kolik palet záchodového papíru si za roky nakradl Vít v různých institucích, pro které pracoval?
Konečně přišla doba, kdy veřejnoprávní televize dává bez moralizování prostor tématům jako je sex-fluencing a čeští tvůrci hledí na pilíře národní historie skrz rybí oko feministické ironie. Nebude ale ke spokojenosti třeba trochu víc než jen solidně vedení herci, fancy kamera a senilní opičák Palacký?
V případě nového seriálu České televize Vlastně se nic nestalo zamířily Čelisti svůj smrtící stisk do vlastních řad. Režisérem a spoluscenáristou je totiž náš dobrotivý kolega Honza Vejnar, který společně s Darjou Mikovou vytvořil sympaticky přímočarý pohled do světa influencerek, male gazingu, fluidních hranic intimity a plíživého všedního sexuálního násilí, jemuž dominují skvělé herecké výkony Elizavety Maximové a Lukáše Hejlíka. Toho předminulý týden Aleš neprávem označil za průměrného. Lukáš křivdu zajedl věnečkem a vysekl krásného korporátního slizouna. Jak říká jeho velký životní vzor a největší český food blogger Luboš Bailador: „Zlej komentář umí napsat každej, ale dát lajk, to umí málokdo.“
Za limity seriálu označují Aleš s Tomášem zejména to, že svým vyznění zůstává příliš věrný svému názvu a má problém ustát řadu tematických náznaků a odboček. Zápolení českých tvůrců s nevděčným formátem krátkých epizod je opakující se téma a zásadní zvrat do něj rozhodně nevnesla ani druhá televizní novinka české výroby, ambiciózní Dcera národa. Ta se v souladu se současnými trendy snaží historickou látku vyprávět s drzým moderním twistem, když národní obrození nahlíží očima dcery Karla Havlíčka Borovského a jejího střetu s normativním šovinismem party obrozeneckých tatíčků. Působí přitom ale sama dost nedůvtipně a strojeně. Nic proti zesměšňování Palackého, to většina absolventů bohemistiky ochotně podepíše, ale podvratně se tvářící látka by si zasloužila víc než spratkovská gesta, čítankový feminismus a snesitelnou milostnou linku.
Budou se nám lidi smát alespoň ze soucitu, až budeme šediví a staří Vlci? Kolik hodin by musel mít nový sestřih Caliguly, aby konečně úspěšně propojil erotiku a umění? Spí Havlíček ve svém hrobečku a kdo mu zpívá svou věrnou písničku? Co se stalo ve Vlastně se nic nestalo? Proč je druhý Joker lepší než to nejlepší projímadlo? A proč je Ještě nejsem, kým chci být, horkým kandidátem na český film roku? Čelisti, jediné skutečné obrození vašich smyslů!
Související
-
Tučňák servíruje lahodný gothamský salám. V seriálu z batmanovského univerza exceluje Colin Farrell
„Všichni jsou už v Gothamu, Buenos Dias, já taky jdu,“ notují si Čelisti s Michalem Tučným a jeho kapelou Tučňáci.
-
Chlupatá rodinka? Raději Stovky bobrů. Komedie bratrů Zellnerů pobaví nanejvýš fiktivní lidoopy
Poslední žijící seskvečové Aleš, Vítek a Honza se sešli v proskleném studiu Radia Wave a během pozorování soumraku zhodnotili bizarní indie komedii Chlupatá rodinka.
-
Divný Řek mučí Hollywood. Snímek Milé laskavosti umně vykuchá Emmu Stone i publikum
Aleš, Vítek a Tomáš se podívali na to, zda je přední představitel řecké divné vlny Yorgos Lanthimos stále takový chudáček.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.