Chování včel dává vždy smysl. Trumpa rozkousaly nejvíc, říká výtvarník Jan Karpíšek

12. listopad 2016

Jelikož je výtvarník Jan Karpíšek zároveň zahrádkářem a včelařem, zrodil se v jeho hlavě koncept, kterým vybočuje z klasické malby – umělecká spolupráce se včelami.

Vystudoval malbu na brněnské FAVU a jeho práce dnes najdeme ve sbírkách Národní galerie v Praze, Galerie výtvarného umění v Hodoníně, ale také u řady soukromých sběratelů po celém světě.

Do úlů vkládá plátna, popsané papíry a další objekty. Poté nechává včely „tvořit“. Výsledek je zpravidla překvapivý. Z poslední série kreseb politiků vložených do úlu si včely nejvíce porozuměly s čerstvě zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem, jehož portrét rozkousaly nejvíce.

03742526.jpeg

Jeho protikandidátka dopadla, tedy alespoň v úlu, o poznání lépe.

03742524.jpeg

Včely Jana Karpíška však nejen vykusují, ale také aktivně tvoří. Výsledek pak vypadá zhruba takto.

03742525.jpeg

„Jsem vlastně zahrádkář. Napojený na přírodu jsem hodně, třeba procházky mezi zahradami jsou pro mě zásadní,“ říká Jan Karpíšek. Proudící potok nebo vysychající louže, to jsou další nástroje, které do své tvorby zapojil.

„Co bude dál, se uvidí. Nerad bych včely obtěžoval svými zásahy ještě dalších čtyřicet let. Stačí, že je obírám o med.“ Více o Karpíškových plánech a kreativním procesu zjistíte v Čajovně!

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.