Člověk nemůže dělat jen dobré věci. Ale musí se o to snažit, říká psycholog Jeroným Klimeš

18. červenec 2022

Traumata, se kterými se musíme v dospělosti vyrovnávat, se často připisují matkám. „Týká se to obou rodičů a je to normální. Že svému dítěti způsobí dvě traumata do dalšího života, musí počítat každý. Udělali nám je naši rodiče, my našim dětem a naše děti budou traumatizovat naše vnoučata,“ říká přední klinický psycholog Jeroným Klimeš. V Nočním Mikrofóru mluví o své cestě od geologie k lidským duším, o rodině a rozchodech nebo o tom, proč se v Česku nedá dělat dobrá věda.

Sám Jeroným Klimeš se se svými psychickými slabinami vyrovnává meditací a sebereflexí. Mimořádnou schopnost vnímavosti těla oproti mozku si prý Jeroným Klimeš sám uvědomil, když podvědomě začal reagovat na nádor dávno před tím, než se projevil.

„Dlouhou dobu jsem si nevědomky pokládal ruku na klíční kost. Jednou ráno, asi po třech měsících, jsem si na tom místě nahmatal bouli,“ přiznává v rozhovoru se Zuzanou Vlčkovou. 

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.