Pražská nádraží v kontextu doby i městského urbanismu. Co pro hlavní město znamenají?

Pražská nádraží: Praha-Bubny

Území dnešního nádraží Praha-Bubny bylo postupně urbanizováno od roku 1850, kdy sem byla přivedena Negrelliho viaduktem železnice Severní státní dráhy směřující do Drážďan. V letech 1870 až 1873 na tomto místě začaly růst stavby pro Společnost státní dráhy: vzniklo rozsáhlé nákladové a seřazovací nádraží, železniční depo i dílny.

Z historie ale dodnes mnoho nezůstalo. Cenná budova dílen ze 70. let 19. století byla zbořena. Rozlehlá plocha nádraží v Bubnech je patrně největším nezastavěným volným areálem ve vnitřním městě. To se má ale brzy změnit.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.