Havel na jevišti 21. století. Nad nadčasovostí her Václava Havla se zamýšlejí výrazné osobnosti českého divadla

Havel na jevišti 21. století. Ředitel Národního divadla Jan Burian

V 60. letech minulého století vznikaly hry Václava Havla ještě pro Divadlo Na zábradlí, kde naplňovaly programovou linii divadla. Ta se opírala o tehdy módní žánr absurdního dramatu. Nakolik jsou ale nyní aktuální? A nakolik jsou přenositelné na velké jeviště? I nad tím se zamýšlí Jan Burian, tentokrát v pozici ředitele Národního divadla.

„Zvláštní záležitostí byla jednak struktura jeho dramat, repetitivnost, opakování motivů a jejich variace, které vyjadřují životní absurditu, a jednak originální práce s jazykem. Tvoří dlouhé, komplikované věty, které poukazují na vyprázdněnost dobového jazyka, na to, jak život ztrácí smysl, anebo zoufale po vlastním smyslu touží.“ Takto vedoucí katedry činoherního divadla na pražské DAMU Jan Burian shrnul základní rysy Havlovy dramatiky.

autor: Šárka Švábová | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.