Herectví bylo u nás doma považované za povrchní profesi. Až seriál Vyprávěj to změnil, vzpomíná Andrea Růžičková Kerestešová

12. únor 2024

Je vystudovanou učitelkou, ale díky reklamě přešla na herectví. Přes domácí nesouhlas. „Volba herectví nebyla doma přijata několik let. Šla jsem proti zdi,“ popisuje svoje začátky. Kde se naučila tak dobře česky? Jak okolí reaguje na to, že není vystudovanou herečkou? Setkala se někdy s odmítnutím na práci? Má negativní zkušenosti s filmováním? Je trémistka? Kdy a jak začala s fotografií? 

Andrea Růžičková Kerestešová

„Moje maminka si myslela, že herecká práce je povrchní a skandalózní. Že nejde žít morální život a být herečkou. Až díky seriálu Vyprávěj se všechno změnilo,“ vzpomíná.

Andrea Růžičková Kerestešová pochází z východního Slovenska. „Život tam není jednoduchý a nikdo se s námi nemazlil. Rodiče nám řekli, že buď něco dokážeme, nebo ne,“ vypráví.

„Každou neděli jsem vstávala v pět ráno, protože jsem jela vlakem do kostela, kde jsem hrála na harmonium. Jednou v roce jsem dostala peníze. Takže když jsem si chtěla něco koupit, musela jsem si na to vydělat,“ líčí herečka a fotografka v Blízkých setkáních.

autoři: Tereza Kostková , eh

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.