Internetoví podvodníci vylepšují své triky. Předkládají doklady, které působí velmi důvěryhodně

26. březen 2025 08:21

Největší audioportál na českém internetu

Internetoví podvodníci vylepšují své triky (ilustrační foto) | Foto: Shutterstock

Internetoví podvodníci vylepšují své triky. Předkládají doklady, které působí velmi důvěryhodně

V Česku stále přibývá lidí podvedených na internetu. Trend potvrzují policejní statistiky. Stále častější jsou případy, kdy podvodníci varují před údajným napadením účtu v bance a tvrdí lidem, že je o jejich peníze chce někdo připravit. Jejich nátlak a přesvědčovací metody jsou stále propracovanější.

„Zavolal člověk, který se představil jako kriminalista s tím, že před chvílí si někdo u Raiffeisenbank na mé jméno s mojí plnou mocí, s mým podpisem, vše notářsky ověřeno, chtěl vzít úvěr na 300 tisíc korun,“ popisuje svoji čerstvou zkušenost Jiřina. Pracuje jako novinářka a byla si jistá, že podobným podvodníkům nikdy nenaletí.

Čtěte také

Přesto připouští, že historka zněla věrohodně a nějakou dobu jí věřila. „Kriminalista mě varoval, že ten člověk někde běhá s plnou mocí a s mými údaji a může si na mne vzít někde jinde úvěr. A bylo podle něj nutné, abychom to nějak vyřešili.

Falešný policista poslal kopii svého služebního průkazu, protokol o výzvě k podání vysvětlení, fotku údajného podvodníka i doklad o tom, že patří mezi hledané osoby. Upozornil na povinnost mlčenlivosti a varoval, ať žena nevolá do své banky, protože právě v ní může mít hledaný muž komplice.

„A řekl, že mi přidělili bankovního bezpečnostního technika, který mi za chvíli zavolá, říká Jiřina. „Člověku běží v hlavě obavy, aby nepřišel o své úspory. Čili podvodník takto zaměstná vaši mysl. Jen jsem se ptala, jestli to budeme vše řešit pouze po telefonu. Ale bylo mi řečeno, že mne samozřejmě pozvou na služebnu policie.“

Čtěte také

„Poslali mi také na aplikaci WhatsApp doklad, který mne měl přesvědčit, že banka už s tím podvodníkem, který si chtěl na mne vzít úvěr 300 tisíc korun, případ řeší. A chtěli po mně, abych šla na počítači do svého bankovního účetnictví. Což jsem ale odmítla.“

Dlouho to ovšem vypadalo, že podvodníci uspějí, Jiřina jim třeba poslala screenshot obrazovky svého internetového bankovnictví. Výzvu k tomu, aby si sama zažádala o půjčku 300 tisíc korun, už ale odmítla. „Prý údajně proto, aby si ten úvěr nemohl vzít podvodník. Což mi už bylo podezřelé.“

Dobře propracovaná psychologie

„Domluvili jsme se tedy, že mi ještě onen domnělý kriminalista večer zavolá. Byla jsem ovšem upozorněna, že jsem vázaná mlčenlivostí a nesmím o tom případu s nikým hovořit. A že prý mají obavy z úniku dat přímo z banky, takže nemám vůbec banku kontaktovat.

Čtěte také

„Do večera mi vše běželo hlavou a začaly mi naskakovat opravdové varovné momenty. Tak jsem v internetovém bankovnictví zablokovala všechny své platební karty a ráno jsem šla rovnou do své banky. Ale ta psychologie podvodníků byla opravdu velmi dobře propracovaná,“ dodává Jiřina.

To potvrzuje také Eva Prachařová z Krajského ředitelství Policie Královéhradeckého kraje. „Svou důvěryhodnost se snaží oběti podsunout falešnými listinami, často i osob, které skutečně existují a pracují v bance či u policie. Manipulativními technikami založenými na strachu, stresu a časové tísni oběti přesvědčují, že je zapotřebí zachránit jejich peníze.

Policisté proto opakovaně zdůrazňují, aby lidé neposkytovali své osobní údaje a neumožňovali přístup na dálku do svého počítače. Podobné telefonáty je prý lepší ukončit.

Související