Jak poznat, že bude pršet? Kniha Předpovídej počasí zasvětí do meteorologie

10. květen 2020

„Meteorologie není jen o čtení, měla by se doslova osahat,“ říká meteoroložka Dagmar Honsová, jedna z autorek knihy pro starší děti Předpovídej počasí. Je v dnešní době možné důvěřovat pranostikám? A jaké počasí nás čeká, když vlaštovky létají nízko u země? V rozhovoru jsme se dostali jak k samotnému předpovídání počasí, tak k návodu na výrobu srážkoměru.

Meteoroložka Dagmar Honsová a její kolegyně Martina Součková z Českého hydrometeorologického ústavu chtěly dokázat, že meteorologie není nutně jen vědou z učebnic. Počasí známe všichni, denně se mu přizpůsobujeme, slýcháme o něm v rozhlasovém i televizním zpravodajství. Proč se ho tedy nenaučit předpovídat?

„Co se děje v atmosféře, je skutečně věda, v knize Předpovídej počasí ale vysvětlujeme, jak některé jevy vnímat a jak si je vysvětlovat, aby to pochopil skutečně každý,“ říká Honsová. V knize, která je díky ilustracím Marie Štumpfové spíše pestrobarevným pracovním sešitem, je kromě meteorologických jevů důkladně popsáno, jak počasí ovlivňuje naši psychiku nebo celkové rozpoložení.

Martina Součková a Dagmar Honsová z Českého hydrologického ústavu (ČHMÚ)

Jak se dnes meteorologové dívají na pranostiky? „Moc už jich neplatí,“ směje se Honsová. „Za pár dní nás ale čekají takzvaní ledoví muži, pranostika ze sedmnáctého století, podle které přijde studený vzduch ze severu. Ve 21. století je ale pouze 30% pravděpodobnost, že se to opravdu stane.“

Tematizují autorky v knize Předpovídej počasí i klimatickou krizi? A které zvíře je nejlepším meteorologem? Poslechněte si celý rozhovor.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.