Jak se dostat na střední? Poslechněte si seriál Radiožurnálu o změnách v přijímacích zkouškách

Uchazeči mohou přidávat přihlášky na tři střední školy najednou. Co se oproti loňsku změní?

Začíná extrémně důležitý týden pro všechny deváťáky a jejich rodiče. Už ve čtvrtek totiž společnost Cermat spustí novinku – elektronický systém přihlášek na střední školy. A čeká se zase velmi silný zájem, podle Českého statistického úřadu letos dokončí základní školu stejně jako loni přes 100 tisíc dětí. Ministerstvo a Cermat slibují, že po letošních úpravách bude vše bez chaosu a stresu.

Klíčovou změnou v přijímacím řízení na střední školy je možnost podat si přihlášky na hned tři školy najednou. Dosud byly možné pouze dvě. Zvyšuje se tím šance, že bude žák přijat hned v prvním kole.

Čtěte také

Přihlášky si uchazeč také může seřadit podle toho, na kterou školu se chce dostat ze všeho nejvíce a na kterou naopak nejméně.

„Pokud uchazeč uspěje ve všech třech oborech, dostane se na obor s největší prioritou. Pokud v oboru s největší prioritou neuspěje, bude přijat v oboru na dalším místě, pokud uspěl tam. Taktizovat v tomto případě není namístě, ať se uchazeči řídí vlastní srdcem,“ říká pro Radiožurnál ředitel odboru středního, vyššího odborného a dalšího vzdělávání ministerstva školství Petr Bannert.

Přijímací zkoušky na střední školy 

  • Rozcestníkem je nový webový portál
  • Lze podat až 3 přihlášky, každou s jinou prioritou
  • Přihlášku je třeba podat od 1. do 20. února
  • První kolo přijímacích zkoušek proběhne 12. a 15. dubna
  • Výsledky se žáci dozvědí 15. května

Podle něj je výhodou nového systému zároveň i to, že se mohou zkusit přihlásit na maturitní obor i ti žáci, kteří by na to dřív neměli odvahu. Novinkou taky je, že i když se uchazeč přihlásí na jedinou střední školu a zbytek budou obory bez maturity, tak i v tom případě bude moct psát jednotné přijímací zkoušky v obou dvou termínech. Dřív měl jen jeden pokus.

Digitalizace

Důležitou změnou je také digitalizace systému přijímacího řízení. K tomu účelu ostatně vznikl Digitální přihlašovací systém. Právě přes něj se budou nově přihlášky podávat. Je propojen s registrem obyvatel, zákonný zástupce se do něj přihlásí například pomocí mobilního klíče e-Governmentu, bankovní identity nebo jiného prostředku identity občana a údaje o něm i jeho potomkovi se mu samy automaticky načtou.

Digitální systém pak po přijímacích zkouškách, které jsou v polovině dubna, vyhodnotí výsledky žáků a automaticky je umístí do té střední školy, na kterou mají dostatek bodů.

„Rodiče nebudou muset chodit s papíry na školy nebo s doporučenými dopisy na poštu. Zároveň si potom nebudou muset chodit vyzvedávat doporučené dopisy s pozvánkami ke zkouškám a podobně. Budou to moci udělat kdykoliv, třeba o víkendu. Tedy nebudou závislí třeba na otevírací době pošty,“ vysvětluje ředitel Cermatu Miroslav Krejčí.

Hybridní podání

Cermat i ministerstvo školství současně vyzývají, aby lidé právě elektronické podání přihlášek preferovali. Očekávají, že elektronicky přijdou letos až tři čtvrtiny přihlášek. Přesto zůstanou stále k dispozici i papírové formuláře.

Čtěte také

A ti, kdo nemají elektronickou identitu občana, mají možnost takzvaného hybridního podání – tedy že vyplní v Digitálním přihlašovacím systému údaje, na e-mail jim přijde dokument, který musejí vytisknout, podepsat a fyzicky doručit do konkrétní školy.

Rodiče se nemusejí změn obávat. Veškeré informace k přijímacímu řízení najdou na webových stránkách, a to i s instruktážními videi.

Co si rodiče zapamatovat musí, je termín, kdy se přihlášky na střední školy podávají – i tady totiž došlo ke změně. Nově je rozmezí stanoveno od 1. do 20 února. Dřív byl termín až do 1. března. První kolo jednotné přijímací zkoušky je 12. a 15. dubna. A až o měsíc později, 15. května, se všichni dozvědí, jak dopadli. Cermat předpokládá, že až 80 procent uchazečů se už v prvním kole umístí na své školy.

Spustit audio