Jak začít s publikováním svých básní? Návod dává Alžběta Stančáková

11. květen 2022
Záložka

Žijí si u nás básnici dobře? „V Česku je dlouhodobý problém s nedoceněním umělecké tvorby, a to napříč všemi uměleckými obory. Lidé, kteří se rozhodnou psát, to většinou dělají takzvaně pro radost a pak buď prorazí, nebo neprorazí,“ říká básnířka a bohemistka Alžběta Stančáková. Co ale může udělat začínající básník nebo básnířka?

Představte si sami sebe, chytne vás to a sepíšete básnickou sbírku. Co dál? „Svou tvorbu lze poslat do literárních časopisů, je ale dobré v nich mít základní orientaci. Takže se může stát, že je autor zhrzený, že mu někde neotiskli jeho básně, ale je to třeba tím, že se to tam nehodilo.“

V dnešní době hodně autorů a autorek publikuje svou tvorbu na sociálních sítích, kde získáte zpětnou vazbu od cizích lidí. A pak záleží, jestli chcete uznání od literární scény nebo chcete psát tak, aby se to lidem líbilo. Často se proto stává, že na někoho narazíte třeba na Twitteru.

V začátcích jsou důležitá autorská čtení. Díky nim nejen zjistíte, které básně jsou vhodnější na čtení a které spíš na papír, ale poznáte i další tvůrce. Podobné akce však fungují i pro čtenáře, kteří nevědí, jak poezii začít číst, případně jim usnadní přístup k ní. Dalším tipem je facebooková skupina Poezie pro každý den, kde se lidé můžou dobře zorientovat.

Pusťte si díl Záložky, kde se navíc dozvíte, že Alžběta Stančáková chystá na podzim novou sbírku. Ale zjistíte i to, jaké nedostatky má česká poezie.

autor: Jakub Pavlovský
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.