Jelení říje se v Krkonoších ozývá zhruba s týdenním zpožděním. Na vině je dlouhodobé teplo
Jedno z nejhezčích období roku, tak mluví lesníci a milovníci myslivosti o těchto dnech. Jelení říje je v plném proudu. V Krkonoších začala asi o týden později než v předchozích sezónách. Důvodem bylo dlouhodobé teplé počasí. Teď se ale ochladilo a nastaly optimální podmínky.
Na hřebeny Krkonoš se v podvečer vydala reportérka Kateřina Kohoutová spolu se strážci národního parku. Slyšeli jeleny, viděli je?
Už troubějí na horách jeleni. Začala říje a samci svým hlasem vábí samice. Poslechněte si je!

V Krkonoších jsou v těchto dnech slyšet zvuky připomínající krávy, ale nenechte se plést. Je to troubení jelenů. Nastala totiž takzvaná jelení říje, kdy samci svým hlasem vábí samice. Turisté by se proto měli držet značených cest, aby zvěř nerušili. Poslechnout si tyto jedny z největších krkonošských savců vyrazila i reportérka Kateřina Kohoutová.
Podmínky pro jeleny jsou v těchto dnech ideální. Nejčastěji je tato královská zvěř slyšet v podvečer a brzy ráno. Říje by podle strážců měla trvat zhruba ještě dva týdny.
V tuto chvíli ušli několik desítek metrů od Výrovky, jsme na vyhlídce. A mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný vyndává dalekohled. Snažíme se pozorovat jeleny. Nevidíme je, ale slyšíme!
„Snažíme se je hlavně poslouchat. To pozorování je spíše taková hra na náhodu. Protože v tak členitém terénu, jako jsou svahy Stohu a Luční Hory, na kterých se snažíme jeleny poslouchat a pozorovat, je zahlédnout, to by byla opravdu velká náhoda," vysvětluje Radek Drahný.
Teplota vzduchu se pohybuje kolem -1 stupně. Oproti předchozím dnům se podstatně ochladilo.
„Říje začala o kousek později. Právě tyto dny, kdy teplota klesá k nule, nebo lehce pod nulu, jsou pro vrchol jelení říje ideální."
Proč vlastně k jelení říji dochází? Co tím jeleni dávají najevo?
„Jsou to jelení námluvy. Kluci si ukazují, kdo je silnější. Kdo získá právo spářit se s více samicemi. Jeleni jsou v říji nejaktivnější před soumrakem a potom kolem rozbřesku," říká Radek Drahný.
Jak to vypadá aktuálně s počtem jelení zvěře v našich nejvyšších horách?
„Podle našeho posledního sčítání je 480 kusů jelení zvěře na české straně Krkonoš. Optimální počet je někde mezi 350 až 450 kusy. Takže naši kolegové lesníci chodí v tyto dny do terénu a jejich pracovní náplní je lov," dodává Radek Drahný.
Jelení říje podle odborníků potrvá zhruba do poloviny října.
Související
-
Projít se ptačím hnízdem nebo tělem jelena. To v Krkonoších nabízí nová herní krajina Pecka
Krkonoše mají nové lákadlo pro návštěvníky. Turistům se otevřela herní krajina, která se jmenuje Pecka. Je nad Velkou Úpou a má víc než deset různých stanovišť.
-
Strážci KRNAPu varují turisty, aby se nepřibližovali k přezimovacím obůrkám jelenů
Opatření u 17 obůrek platí až do 30. dubna. Týká se i některých turistických stezek.
-
Jelení říje na hřebenech Krkonoš
Jedno z nejhezčích období roku, tak mluví lesníci a milovníci myslivosti o těchto dnech. Jelení říje je v plném proudu a tak i v Krkonoších potkáte lesníky s vábnič...
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Zesnulý syn náměstkyně ředitele CIA bojoval na straně Ruska. Moskva o jeho rodině nejspíš vůbec netušila
-
Po celém Španělsku vypadl kolem poledne proud. Problémy hlásilo také Portugalsko
-
Konkláve začne příští týden, rozhodli kardinálové. Vyberou na něm nástupce papeže Františka
-
V Chodové Plané na Tachovsku hoří firma. Jeden člověk zemřel, dva jsou v kritickém stavu