Kamila Pešeková: Ficova volba mezi Bruselem a Budapeští

22. leden 2024

Bývaly doby, kdy byly slovensko-maďarské vztahy hodně napjaté a komplikované. Mohla za to společná historie, která je dlouhou dobu zatěžovala. Každé neuvážené slovo politiků z jedné nebo druhé strany mohlo okamžitě vyvolat krizi. Zdá se, že situace značně změnila.

Aspoň to naznačuje harmonie, jaká doprovázela nedávnou návštěvu slovenského premiéra Roberta Fica v Budapešti u jeho maďarského kolegy Viktora Orbána.

Čtěte také

Ten získal ve Ficovi důležitého spojence. Slovenský premiér sdílí jeho pohled na řadu aktuálních témat, které se týkají Evropské unie. Například válku na Ukrajině, budoucnost EU nebo migraci. Tady se oba premiéři shodnou v tom, že jakákoli migrační politika řízená z bruselského centra pro ně nepřipadá v úvahu.

Dali jasně najevo, že u tak důležité oblasti nechtějí ztratit kontrolu. Obzvlášť, pokud si ostatní členské státy a Komise pod pojmem solidarita představují přerozdělování uprchlíků nebo aspoň finanční účast na jejich vyhošťování.

Finance pro Ukrajinu

Čtěte také

I kvůli těmto společným pohledům možná Viktor Orbán konstatoval, že slovensko-maďarské vztahy nebyly nikdy tak dobré jako jsou nyní. Na adresu Fica dodal, že „se těší, že se vrátil zkušený bojovník“.

Orbán ví, co ve slovenském kolegovi má. Poté, co došlo k výměně vlády v Polsku, se najednou ocitl bez přirozeného spojence. Nový polský premiér Donald Tusk se totiž už v minulosti netajil svou averzí vůči Orbánovi. Ještě v dobách, kdy Tusk předsedal Evropské radě, a tím pádem svolával unijní summity, býval maďarský premiér jeho velkým protihráčem.

Jestli Fico skutečně splní Orbánova očekávání, se teprve ukáže. Při návštěvě v Budapešti sice Fico prohlásil, že je nepřípustné zbavit některou členskou zemi – a myslel tím Maďarsko – hlasovacích práv. Ani není přípustné připravit ji o peníze z eurofondů, jak se to nyní děje.

Čtěte také

Jak ale bude fungovat tandem Fico-Orbán u tématu Ukrajiny, je zatím nejasné. V tomto ohledu prokázal slovenský premiér za poslední měsíce značnou pružnost. Ve volební kampani prohlašoval, že pokud vyhraje, nepůjde do války na Ukrajině ze Slovenska jediný náboj.

Znělo to dramaticky a už se zdálo, že Ficův návrat k moci odstartuje trend, který bude znamenat, že Evropa nechá Ukrajinu napospas svému osudu. Sotva ale Fico vytvořil vládu, uvedl, že nebude soukromým výrobcům zbraní na Slovensku bránit, aby je dodávali na Ukrajinu. Upřesnil, že jeho dřívější výroky z volební kampaně se vztahovaly k dodávkám ze státních zásob.

Kamila Pešeková, Český rozhlas

Loni v prosinci rozhodli evropští premiéři o zahájení vstupních rozhovorů s Ukrajinou. To se povedlo pouze díky tomu, že Orbán na chvilku opustil jednací místnost. Fico ale tehdy zůstal na místě a zvedl ruku.

Nejasný zůstává i jeho postoj k poskytnutí další finanční pomoci Ukrajině. Orbán s tím dlouhodobě nesouhlasí a už v prosinci jí svým vetem zabránil. Fico nejnověji v Bratislavě uvedl, že „Ukrajina není samostatná suverénní země, ale je pod absolutním vlivem Spojených států amerických“.

Jak se slovenský premiér zachová na únorovém summitu, který bude znovu jednat o penězích pro Ukrajinu, to se teprve uvidí. Protože už v minulosti mluvil Fico jinak doma a konal pak úplně jinak v Bruselu, je třeba počítat se vším. 

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Spustit audio