Karlovarský rodák Jan Fingerland převzal Cenu Ferdinanda Peroutky

28. únor 2024

Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2023 získal publicista a komentátor Českého rozhlasu Jan Fingerland. Karlovarský rodák po mnoho let připravuje komentáře pro pořad Názory a argumenty Českého rozhlasu Plus, kde se věnuje tématům spojeným převážně s Blízkým východem, ale i Asií nebo Afrikou.

Ocenění pro nejlepší novináře je každoročně udělováno k výročí narození Ferdinanda Peroutky. Jan Fingerland ho získal za své důkladné analýzy a hluboké znalosti zúročené v jeho novinářské práci.

Připojil se k výčtu oceněných osobností Českého rozhlasu, mezi které již například patří zahraniční zpravodaj Martin Dorazín, ekonomická analytička Jana Klímová, moderátorka Lucie Vopálenská a komentátoři Jan Bednář, Petr Nováček a Milan Slezák.

Jan Fingerland vystudoval politologii na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, kde následně i několik let přednášel. Postupně ho však zlákal svět novinařiny, přičemž své první zkušenosti s novinami získal ve Večerníku Praha. Kromě politologie ho zajímala také politická filozofie a religionistika, kterým se věnoval na studiích v Yorku, Stockholmu a Jeruzalémě.

Pracovní zkušenosti také získal jako redaktor zahraničního zpravodajství České televize. Externě pak přispíval delšími texty do českých deníků a týdeníků, zejména Mladé fronty Dnes, Lidových novin a Reflexu.

Od roku 2008 je součástí Českého rozhlasu Plus a má na starosti přípravu pořadu Názory a argumenty. V něm pokrývá nejen politická témata, ale je rovněž autorem článků z oblasti kultury, historie a náboženství. V roce 2022 mu vyšla literární prvotina zvaná Hebrejky: Biblické matky, démonky, královny i milenky, jež se zaměřila na příběhy biblických žen ve znevýhodněném postavení pojaté z různých interpretačních pohledů.

Cena Ferdinanda Peroutky se uděluje od roku 1995 Společností Ferdinanda Peroutky u příležitosti výročí jeho narození.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.