Kateřina Kněžíková & Jakub Hrůša: Strauss
Některé písně, především ty křehčí a lyričtější, vyznívají krásně, ale větší část je těch, při jejichž poslechu má člověk pocit souboje s hmotou, nedostatečné dechové kapacity. Technická náročnost je slyšet a nelze si užívat krásný volný tón a svobodnou práci s frází.
Moc nerozumím zapojení dirigenta Jakuba Hrůši jako klavíristy, který Kateřinu Kněžíkovou doprovází na třinácti písních, to znamená na většině alba. Chápu, že je výhodné zapojit do projektu mezinárodně uznávané jméno, ale degraduje se tím hodnota prvotřídních klavíristů, kteří se specializují na umění písňového doprovodu, u nás je to Miroslav Sekera, Ivo Kahánek, v zahraničí Malcolm Martineau nebo Julius Drake. Jinou kapitolou jsou Čtyři poslední písně s doprovodem Bamberských symfoniků a Jakuba Hrůši jako dirigenta, ty jsou mnohem příjemnější na poslech, celkový zvuk je kompaktnější a zpěv barevnější, kontrolovanější, svobodnější.
Související
-
Čtyři dirigenti, dvě desítky sólistů. Záznam smetanovského galakoncertu z Národního divadla
Pod taktovkou Tomáše Netopila, Jiřího Rožně a Rastislava Štúra zazněl v pražském Národním divadle v sobotu 2. března výběr z oper Bedřicha Smetany.
-
Pracovna: Na zkoušce v Rudolfinu s dirigentem Jakubem Hrůšou
Jakub Hrůša šéfuje Bamberským symfonikům. Je také hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie a Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia.
-
Hvězdně obsazenou premiérou opery Dvě vdovy vrcholí oslavy Smetanovského jubilea
Šestice světových sólistů, uznávaný dirigent, jeden z nejlepších českých orchestrů a všestranně zkušený operní sbor se sešli při natáčení páté z osmi Smetanových oper.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.