Když jde o vteřiny 6. série

Boj o život, stres i chvíle úlevy. Jak vypadá den na urgentním příjmu pražské FN Motol?

Na urgentním příjmu ve Fakultní nemocnici v Motole ošetří za 12 hodin v průměru 50 pacientů. Jak už název napovídá, lékaři a zdravotníci tu musí být připraveni velmi rychle pomoci i lidem v těch nejtěžších stavech. Právě na urgentním příjmu strávili naši reportéři službu s doktorem Markem Dvořákem.

„Tak jdeme na to!“ pronáší v sedm hodin ráno optimisticky Marek Dvořák. Má před sebou 12hodinovou směnu. S úsměvem na rtech se zdraví s dalším personálem a říká: „Já se vždycky do práce těším!“

Za pár minut už je převlečený. Na sobě má oranžové triko s nápisem „Urgentní příjem“, kolem krku stetoskop a usedá k počítači uprostřed oddělení, kde má spolu s kolegy dobrý přehled o tom, co se tady děje, a také blízko k jednotlivým boxům, kde je místo pro případné pacienty.

Situace se mění každou minutou

Zatím tady rušno není. „Myslím, že urgentní lékaře přesně tahle věc baví. Takový ten klid před bouří a potom řešit najednou hned několik věcí. V osm nebo v devět hodin ráno je tady nejdříve úplný klid. Ale během deseti minut může být situace úplně odlišná,“ vysvětluje Marek Dvořák.

Přesně to se vzápětí děje a lékař spěchá k první pacientce. „Já se jmenuju Dvořák. Jste na urgentním příjmu v Motole. Dáme vám kyslíkovou masku, to bude lepší...“ říká klidným hlasem starší paní, kterou přivezli záchranáři s tím, že se ji špatně dýchá.

Za chvíli už jí vysvětluje další podrobnosti. „Máte arytmii, která vám nejspíš způsobuje, že srdíčko nepřečerpává úplně správně krev z plic, a tam se vám hromadí trošku vody. Proto se vám blbě dýchá, s tím vám umíme pomoct. Pak se mi nelíbí ta oteklá noha, mohla by to být trombóza. Takže uděláme ještě ultrazvuk, krevní rozbory, dostanete něco, aby se vám zlepšilo dýchání, a necháme vás v nemocnici, ano?“ domlouvá se Marek Dvořák s pacientkou.

Vše na jednom místě

Empatie, se kterou k pacientům přistupuje, připadá Marku Dvořákovi jako naprostá samozřejmost. Pro tuhle práci se zkrátka narodil. Coby student pardubického gymnázia byl na urgentním příjmu v Motole na exkurzi a prostředí ho okouzlilo natolik, že sem od 18 let o víkendech dojížděl dělat sanitáře. Teď už tu roky v pozici lékaře zachraňuje životy, tak jako právě v tuhle chvíli.

„Pane doktore! Volá pražská záchranka, mají tam muže po zástavě!“ informuje ho jedna ze zdravotních sester. Za zhruba 10 minut už záchranáři do takzvaného ARO boxu pacienta přivážejí. „Záchranná služba nám přivezla pána po náhlé zástavě oběhu, což je vlastně stav klinické smrti, který se mu stal doma. Byl úspěšně resuscitovaný, jeho stav je kritický,“ vysvětluje v poklusu Marek Dvořák.

Jak vypadá den na urgentním příjmu pražské FN Motol?

U muže už je několik lékařů a zdravotníků. Při ošetřování řeší další postup, jako třeba CT vyšetření hlavy, protože pacient pravděpodobně upadl. „Výhodou fakultní nemocnice je, že tady máme specializované lékaře, které potřebujeme, v podstatě za jednu nebo dvě minuty. Hned tu byl intervenční kardiolog, pacientovi se udělá echo srdce a zajistíme ho, uděláme CT a podle výsledku ho budeme směřovat na cílové pracoviště,“ doplňuje Marek Dvořák.

Nedá se to naplánovat

Služba tohoto doktora ale ani zdaleka nekončí a aktuálně je tu už několik lidí v kritickém stavu. Na velké obrazovce se seznamem pacientů je s prioritou jedna, tady v přímém ohrožení života a s potřebou okamžité pomoci, například muž po pádu z výšky. Na takové situace ale musí být zdejší personál připravený.

Čtěte také

„Tahle práce je velmi těžká. Je stresující hlavně v tom, že se nedá nijak naplánovat. Může tady být prázdno až nuda, ale v jednu chvíli se tu potká pět záchranných služeb a vy musíte pracovat rychle. Musíte pacienty roztřídit, někam je nasměrovat a zaléčit. Takže bez dobrého kolektivu a bez spolupráce by to nešlo,“ říká primářka urgentního příjmu Fakultní nemocnice v Motole Lenka Kozlíková.

Příjem pacientů – i těch ve vážných stavech – tady nikdy nekončí. Tento tým tak před vystřídáním noční směnou pomůže ještě několika lidem.

Spustit audio

Související

  • Když jde o vteřiny při pandemii

    Jsou v první linii. Zajišťují distribuci zdravotních pomůcek, zachraňují životy a starají se o nemocné. Seriál odkrývá, jak pracují složky IZS v době nouzového stavu.

  • Když jde o vteřiny 5. série

    Do zákulisí práce elitních hasičů, záchranářů i vojáků v exkluzivních reportážích nahlížejí reportéři Ondřej Vaňura a Martin Pařízek. Poslechněte si nový seriál.

  • Když jde o vteřiny 4. série

    Už počtvrté sledují Martin Pařízek a Ondřej Vaňura skutečnou práci složek Integrovaného záchranného systému – živě a při akci.

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.