Když někdo donese k opravě židli po babičce, je to pro restaurátora to nej

Říká se, že řemeslo má zlaté dno. Určitě to platí u Josefa a Jana Filipových, kteří stejně jako jejich předkové ve Velkém Meziříčí restaurují nábytek. Jejich rukama prošly i kousky z majetku starých šlechtických rodů.

Kolovrátek po pradědečkovi

"Někdy kolem roku 1890 - 1900 můj praděda začal, tak jsme v tom pokračovali, až jsme se dopracovali sem," říká Josef Filip. Se svým synem restauruje staré židle, stoly a skříně, které stávaly na zámcích, v měšťanských domácnostech, ale třeba i v selských staveních. V jejich dílně je na první pohled poznat, že si váží odkazu předků. "Po pradědečkovi tady máme ten kolovrátek," ukazuje Filip starší na dřevěný ruční vrtáček, který visí na stěně mezi dalšími. Dodnes je funkční. Některé nářadí je dokonce vykládané perletí. Řemeslníci si ho tak sami ozdobili.

Josef Filip se svým synem restauruje staré židle, stoly a skříně, které stávaly na zámcích, v měšťanských domácnostech, ale třeba i v selských staveních

Díky zajímavým zakázkám se Filipovi naučili i věcem, které dosud neznali. Jan Filip je dnes specialistou na ratanové výplety židlí. "Byla to výzva. Naučili jsme se to, a je to," říká. Obnášelo to ale samozřejmě spoustu času, zkoušení, pozorování a trpělivosti. Josef Filip se zase věnuje koženým výplním židlí, které zdobí metodou slepotisku. "Používáme dřevěné šablony, do kterých lisujeme ty kožený sedáky," vysvětluje.

Otec a syn Filipovi restaurovali stovky let starý nábytek z hradů a zámků, mají soukromé zakázky od členů známých šlechtických rodů. "Ale můžu vám říct, když vám obyčejnej člověk přinese nábytek, kterej má po babičce nebo po rodičích, tak to je top, co může člověk udělat," dodává Jan Filip. 

Spustit audio

Související