Knihovna města Plzně je druhou nejstarší kulturní institucí v Plzni

Plzeňské zajímavosti představují Knihovnu města Plzně, druhou nejstarší kulturní instituci v Plzni
V roce 1876 byla založena tehdy Obecná knihovna města Plzně. Její knižní fond se vešel do jedné skříně, dnes zahrnuje téměř 500 000 svazků. Knihovna je po DJKT druhou nejstarší kulturní institucí města.
„Máme přibližně 27 000 čtenářů celého věkového spektra. Nejmladšímu čtenáři, kterému rodiče pořídili samostatný čtenářský průkaz, je asi 2,5 roku. Těm nejstarším je víc než 90 let a je jich skoro 70. Poměr čtenářských skupin je dlouhodobě neměnný, zhruba 25 % tvoří žáci a studenti, kolem 30 % senioři nad 60 let a zbytek jsou lidé produktivního věku. 75 % všech našich čtenářů jsou ženy,“ přibližuje čtenáře využívající služeb Knihovny města Plzně její ředitelka Mgr. Helena Šlesingerová, MBA.
Současný knižní fond plzeňské knihovny se blíží k půl miliónu svazků. Knihovna každoročně sleduje, které knihy si čtenáři nejvíce půjčují. „Zatímco v letech 2010 až 2015 se na prvních příčkách držely severské detektivky, v posledních letech narůstal zájem o české autory. V roce 2023 už byly v první desítce nejpůjčovanějších jen české knížky,“ konstatuje ředitelka knihovny, „vede Les v domě Aleny Mornštajnové, ale zastoupeny jsou i její další tituly. Mezi našimi čtenáři jsou populární také prózy Michaely Klevisové nebo Patrika Hartla. Knížkou, která byla nejvíc krát půjčena od r. 2001, kdy jsme v knihovně zavedli počítačový systém, je Zatmění srdce od Barbary Taylor Bradfordové. Dosáhla bezmála 3 000 výpůjček.“
Od skříně s knihami k síti obvodních knihoven
Knihovna města Plzně nabízí vedle knižního také specifické fondy. „Patří sem deskové hry a pomůcky z lékotéky, které lidem pomáhají s rozvojem a udržováním motorických a rozumových dovedností. Dále provozujeme semínkovny, ve kterých si lidé vyměňují osivo v bio kvalitě. Základní fond knihovny se od konce 50. let nachází v ústřední budově v ulici Bedřicha Smetany 13, v 80. letech byl zaveden dodnes fungující systém obvodních knihoven a jejich poboček. Je úsměvné, že v době založení Obecné knihovny města Plzně byly všechny její knihy uloženy v jediné skříni v objektu reálného gymnázia, dnes Fakulty pedagogické ZČU ve Veleslavínově ulici,“ uzavírá ředitelka plzeňské knihovny Helena Šlesingerová.
Zajímavosti z Knihovny města Plzně:
- nejstarší kniha - Povídky novověké Josefa Kajetána Tyla z r. 1839
- nejtěžší kniha - velká monografie Leonardo da Vinci, váží kolem 5 kg
- nejpůjčovanější kniha od r. 2001- Zatmění srdce od britsko-americké spisovatelky Barbary Taylor Bradfordové
- bibliobus - v 50. letech zajížděly pojízdné knihovny z Plzně až do pohraničí, po obnovení služby obsluhuje části Plzně, kde není knihovna, v České republice mají bibliobus pouze knihovny v Plzni a Praze
- jediná knihovna postavená výhradně pro knihovnické účely - někdejší sídlo Obvodní knihovny Lochotín v obchodním středisku Atom, v době otevření v lednu 1983 největší a nejmodernější knihovna v Plzni
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka