Konsolidační balíček se nám podle místopředsedy ANO Havlíčka vymstí nižším HDP. Dlouhodobě ne, říká Skopeček z ODS

25. srpen 2023

Vláda pokračuje v prosazení konsolidačního balíčku ve Sněmovně i přes kritiku opozice. Zvolila správnou cestu, jak ozdravit veřejné finance? Jan Skopeček (ODS) věří, že po letech nečinnosti přichází zásadní snaha odstranit strukturální problémy veřejných financí, Karel Havlíček (ANO) varuje, že navýšení daňové zátěže povede jen ke snížení českého HDP.

„Balíček je po mnoha letech první důležitý krok, ale protože veřejné finance jsou v dlouhodobé strukturální nerovnováze, vyléčit je bude chvíli trvat,“ uvádí.

Čtěte také

Místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček zpochybňuje, že balíček povede k ozdravení veřejných financí zejména kvůli plošnému zvyšování daní. „Je to nemotivační a vrátí se nám to v nižším příjmu z hrubého domácího produktu.“

„Také nevěřím tzv. úsporám, které vláda předkládá, mimo jiné i proto, že je dodnes pan ministr Stanjura (ODS) nedokázal přesně pojmenovat,“ dodává Havlíček.

Závazek výše úspor jen v dotacích jednotlivých ministerstev činí 40 miliard korun, tvrdí Skopeček. „Úspory balíčku míří na roky 2024 a 2025, takže v těchto letech úspory realizovány budou.“

Skopeček ale uznává, že zvyšování daní ekonomice neprospívá. „Náš balíček ovšem není prorůstový, je restriktivní, ale v dlouhém období řeší nerovnováhy v české ekonomice, které když vyřešíme, ekonomický růst bude vyšší.“

Chlubení se snižováním dluhu

Havlíček nesouhlasí, že za několik měsíců balíček přinese úspory, a upozorňuje, že v roce 2014, kdy ANO přebíralo vládu, stáhla se tato zadluženost ze 43 procent na 29 procent. „Ano, v covidové době jsme dluh zvýšili, ale stále byl menší než v roce 2014.“

„Konsolidační balíček přinese úsporu na deficit státního rozpočtu ve výši 150 miliard korun a po osmi letech a předchozích dvou vládách, které nebyly schopny s veřejnými financemi nic dělat, je to první krok k udržitelným veřejným financím,“ opakuje občanský demokrat.

Čtěte také

Opoziční poslanec ujišťuje, že vláda ANO měla v úmyslu zahájit snižování schodku rozpočtu. „My bychom na to šli asi o 150 miliard korun ročně, takže během čtyř let bychom minimalizovali strukturální schodek a podpořili bychom i investice, což tato vláda nečiní.“

„Ani bychom nehodili přes palubu podnikatele a živnostníky, což tato vláda dělá, ale třeba ani vědce,“ předvídá kroky hnutí ANO, kdyby bylo opět u vlády, jeho 1. místopředseda Karel Havlíček.

Chlubení se tempem stahování státního dluhu není prý na místě. „Kolega Havlíček už neříká, že to nebylo díky tomu, že by šetřil, ale protože žili v éře velmi vysokého ekonomického růstu a ten dluh státu vůči HDP se snižoval, aniž by vláda něco dělala,“ odvolává se na ekonomický cyklus Jan Skopeček (ODS).

Poslechněte si celou diskusi v audiozáznamu. Moderuje Lukáš Matoška.

autoři: Lukáš Matoška , oci
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.