Které skladby podle vás aspirují na hit století? Finále ankety 100 hitů republiky
Posluchači Dvojky hlasovali pomocí SMS v největší anketě populární hudby o našem největším hitu. Přinášíme vám 10 vítězných skladeb jednotlivých desetiletí a dvě skladby s nejvyšším počtem hlasů. Konečné pořadí skladeb a jméno vítězné skladby (hitu století) se dozvíte na speciálním koncertu Českého rozhlasu.
1926
Hezká vzpomínka
(Karel Hašler)
Šanson z Hašlerovy revue Praha byla, je a bude, která se hrála v karlínském Varieté (dnešní Hudebního divadla Karlín). Hašler tam byl tehdy i ředitelem.
1931
Cikánka
(Karel Vacek)
Snědá krasavice v podobě sladce sentimentálního tanga Karla Vacka zvítězila nejen doma, ale i v daleké cizině.
1932
Ta naše písnička česká
(Karel Hašler)
Právě v roce 1932 se stala Hašlerova nejznámější melodie obrovským hitem. Zároveň byla ale taky jeho jednou z posledních.
1945
Škoda lásky
(Jaromír Vejvoda/V. Zeman)
J. Vejvodovi jednou zabzučela hlavou zajímavá melodie, něco přidal a vznikla Modřanská polka. Začalo se o ni zajímat i pražské nakladatelství, zajistilo textaře, který k jejímu refrénu vymyslel skoro až naivní veršíky a hit byl na světě.
1954
Píseň pro Kristýnku
(Zdeněk Petr/Vladimír Dvořák)
Hit z hudební komedie Sto dukátů za Juana se v 50. a ještě i v 60. letech dočkal neuvěřitelného počtu 313 000 zakoupených desek.
1962
Ach, ta láska nebeská
(Jiří Šlitr/Jiří Suchý)
Od roku 1962 se prodalo přes čtvrt milionu desek s touhle písničkou. Později často vycházela i na různých kompilacích.
1968
Modlitba pro Martu
(Jindřich Brabec/Petr Rada)
I když píseň postavená na citaci Jana Amose Komenského vznikla ještě před příjezdem sovětských vojsk, stala se odrazem pražského jara 1968 i sametové revoluce 1989.
1974
Holubí dům
(Jaroslav Uhlíř/Zdeněk Svěrák)
Zdeněk Svěrák píseň otextoval pod pseudonymem Emil Synek. Holubí dům je asi nejsilnější nahrávkou Schelingerovy kariéry. Přešla do repertoáru mnoha amatérských kytaristů.
1982
Holky z naší školky
(Karel Vágner/Pavel Žák)
Nejprodávanější nahrávka naší historie. Mnohé rodiny si už v 80. letech kupovaly druhý nebo třetí výlisek gramofonové desky, když se ten předchozí beznadějně ohrál.
1989
Miss Moskva
(Ondřej Soukup/Gabriela Osvaldová)
Ironizující vtipnou hříčku k dokonalosti dovedl videoklip s mnoha scénickými i pohybovými nápady.
2001
Dlouhá noc
(Michal David/Hana Sorrosová)
Vítěz ankety Hit roku 2001, který v originále nazpívala Helena Vondráčková, si zdárně vede i v dalších jazykových mutacích.
2011
Půlnoční
(Jaromír99, Dušan Neuwerth, Jan P. Muchov)
Song z filmu Alois Nebel natočil Václav Neckář s kapelou Umakart.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.