Kus hradu, kus zámku i kus středověké zříceniny, to všechno je Pecka! Usmívá se kastelán Jan Murdych
Naším hostem je Jan Murdych, kastelán hradu Pecka. A právě hrad Pecka je specifický tím, že jako jeden z mála hradů nebyl nikdy dobyt husity. Je to skutečně tak?
Nebyl, oni ho ale husité opravdu obléhali. Sirotci ale Pecku nedobyli. Ona se k tomu váže taková krásná pověst, kdy se na hradě údajně uspořádala veselka v době, když už obyvatelům hradu hrozilo vyhladovění. Prostě udělali si opulentní párty a obléhající vojáci viděli, že tam je zásob ještě strašně moc a nemají šanci Pecku vyhladovět a dobít. Tak to vzdali.
A je to pravda?
Těžko říct. My jsme ve středověku na Pecce nebyli. Tedy je to jen pověst, ale jak se říká: na každém šprochu, pravdy trochu.
Z Pecky by měla vést tajná chodba, jako už to na hradech a zámcích bývá. Ale zatím jsme ji nenašli. To ale neznamená, že neexistuje.
Jan Murdych, kastelán hradu Pecka
Jak to vlastně s Peckou je? Je to hrad či zámek? Je to specifické místo.
Má asi od každého něco. Dlouho to byl hrad, samozřejmě velký gotický, rozsáhlý královský hrad. Ale pak se Pecka postupem času různě přestavovala až za doby Kryštofa Haranta, jejího nejslavnějšího majitele, se stala zámkem. Byla tam čtyři velká obytná křídla, už nebylo zapotřebí mít obranné prvky na zámku, byl to objekt už více nachystaný pro bydlení.
Čtěte také
Ale i zámek pak zchátral.
Vyhořel a potom ho místní lidé rozebrali. Takže ze zámku, co býval hradem, se stala zřícenina. Ovšem pak ji zase místní občané začali na začátku 20. století opravovat, a teď jsme prostě hrad Pecka. Ale máme v sobě kus hradu, kus zámku a kus středověké zříceniny.
Co se tedy historicky dochovalo?
Na hradě jsou patrné i nejstarší stavební slohy, gotika, staré gotické sklepy, původní gotické zdivo. Ale je v tom hrozný zmatek, protože se prostě kus zdi někde odboural a na to se přistavělo znovu něco jiného. Stavební vývoj tam byl opravdu překotný.
Prostě Pecka změnila snad každých 50 let dost výrazným způsobem svůj vzhled. A dnes nám tam stojí jedna velká budova, jedno křídlo, což je pozůstatek harantovského paláce. To byla jedna z obytných budov za Kryštofa Haranta, to je přístupná veřejnosti jako jedna z turistických prohlídek. A pod palácem je také renesanční sklepení, kam vede druhá prohlídková trasa.
Čtěte také
Údajně je na hradě Pecka podzemní chodba, která je široká pro celý kočár s koňmi. Je to tak? Nebo je to další z pověstí?
Jak jsem už říkal, na každém šprochu trochu pravdy. Z Pecky by měla vést tajná chodba, jako už to tak na hradech a zámcích bývá. Ovšem zatím jsme ji ještě nenašli, i když jsme se o to několikrát snažili, i naši předchůdci. Tedy těžko říct, ale máme na hradě opravdu hlubokou studnu, ta je přes 50 metrů hluboká.
A ta je trošku prozkoumaná. V 70. letech minulého století tam probíhal výzkum, ale pak byl zastaven. Od té doby tam nikdo žádný větší výzkum nedělal, pravděpodobně už asi není ale potřeba, protože možná tenkrát narazili na úplné dno a už nic víc objevit nemůžeme.
Perla celého Podkrkonoší, to je unikátní hrad se zajímavým názvem Pecka
Ale pověsti vyprávějí o tom, že z Pecky opravdu vede tajná chodba, některé verze jsou dokonce tak nebojácné, že tajná chodba vede až na Kumburk a do Miletína, což jsou poměrně daleké lokality. Střízlivější verze hovoří o tom, že chodba vede do packovského kostela, což už je relativně uvěřitelné. Ale prostě jsme ji nenašli, což neznamená, že by na Pecce tajná chodba nebyla.
Celý rozhovor s kastelánem hradu Pecka Janem Murdychem si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Pecka, to je zřícenina starého gotického hradu a současně velký renesanční palác. Můžete si vybrat
Na severovýchodě okresu Jičín v Královéhradeckém kraji se nad stejnojmenným městysem vypíná hrad Pecka, který snad kolem roku 1322 nechal na kopci postavit Budivoj z Pecky.
-
Hrad Pecka v Podkrkonoší ukrývá renesanční kuchyni,...
Hrad Pecku poznáte při toulkách Podkrkonoším docela snadno. Na kopci nad stejnojmennou obcí jsou vidět typické kamenné zdi zříceniny. Po vystoupání k branám hradu v...
-
Mám velkou kliku, směje se Jan Murdych, kastelán hradu Pecka,...
Jeho životní příběh začal v městyse Pecka v Podkrkonoší. Děti, které vyrůstají s obrysem hradu na obzoru, prohánějí se potají nádvořím, šplhají po rozeklaných zbytc...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka