Kypr zůstává poslední násilně rozdělenou zemí Evropy

12. leden 2025

Největší audioportál na českém internetu

Kypr je rozdělený již padesát let | Foto: Jaromír Marek, Český rozhlas

Konflikty, politika i kultura - pečlivé analýzy z opomíjených koutů světa

V létě to bylo už půl století od násilného rozdělení Kypru. Přestože je celý ostrov technicky vzato členskou zemí Evropské unie, resp. až na severní část, kde neplatí ani unijní právo.

Takzvanou Republiku Severního Kypru neuznává kromě Turecka žádný stát ani mezinárodní instituce. Přesto se už 50 let nedaří najít způsob, jak ostrov znovu sjednotit.

Čtěte také

Kyperská republika je přitom třetí největší a nejlidnatější ostrov ve Středozemním moři a významná turistická destinace. Geograficky se řadí k Jihozápadní Asii, geopoliticky k Jihovýchodní Evropě. 

V roce 2004 bylo na popud OSN uspořádáno referendum o sjednocení ostrova, které mělo vést k vytvoření Sjednocené kyperské republiky. Pro tzv. Annanův plán (sjednocení obou částí vytvořením federativního státu) bylo v severní části 65 procent tureckých Kypřanů, ale v řecké části Kypru se proti sjednocení ostrova postavilo 76 procent obyvatel.

Poslechněte si celý pořad Za obzorem, dozvíte se víc. Vysíláme v repríze.

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.