Láska na první poslech. Na skladatele Viktora Kalabise vzpomíná cembalistka Zuzana Růžičková

Láska na první poslech. Na skladatele Viktora Kalabise vzpomíná cembalistka Zuzana Růžičková
„Láska na první poslech.“ Tak zní název Akademie, kterou roku 2013 připravili Stanislava Střelcová a Jiří Hlaváč a jejíž reprízu uvádíme u příležitosti 100. výročí narození Viktora Kalabise.
O hudebním skladateli a svém manželovi vypráví cembalistka Zuzana Růžičková. Zamýšlí se nad společným životem, nad jeho nesnázemi, ale i krásami. Manželé Kalabisovi spolu prožili více než padesát roků, byli svědky komplikované doby druhé poloviny minulého století. Pořad přináší nejen vyznání Kalabisovu dílu, ale je také pohledem na českou kulturní historii. Zuzana Růžičková vzpomíná na řadu interpretů, dirigentů a dalších osobností, a také vypovídá o různých situacích, které oba vynikající hudebníci u nás prožívali.
Výraznou kapitolou Kalabisova života byl i Československý rozhlas, v němž působil v letech 1953 až 1972 v hudební redakci pro děti a mládež jako dramaturg, režisér a redaktor. Zasloužil se mj. o vznik mezinárodní rozhlasové soutěže mladých hudebníků Concertino Praga. Důležité činnosti pro naši kulturu a umění vykonával Viktor Kalabis i po roce 1989, podílel se například na založení Nadace Bohuslava Martinů a dlouhá léta byl předsedou její správní rady.
Nejposlouchanější
-
Bořivoj Horák – Zdeněk Zábranský: Hodina půlnoci. Otakar Brousek jako slavný astronom Koperník
-
Proč pořád potřebujeme Kurta. Poslouchejte podcast Cobain o smrti ikony a nesmrtelnosti Nirvany
-
Marie Urbanová − Stanislav Tišer: Já byl frajer kluk. Divoký život romského boxera a veksláka
-
Giacomo Casanova: Historie mého života. Paměti slavného svůdce žen i diplomata, umělce a špióna
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.