Legendární Ocelové město v Muzeu stavebnice Merkur v Polici nad Metují získalo svoji konečnou podobu

Legendární Ocelové město v Muzeu stavebnice Merkur v Polici nad Metují získalo svoji konečnou podobu
Unikátní Ocelové město v Muzeu stavebnice Merkur v Polici nad Metují na Náchodsku získalo svou konečnou podobu. Technici dokončili poslední úpravu modelu secesní továrny. Další už kvůli úmrtí autora vedení muzea neplánuje. Ocelové město váží v současnosti téměř jeden a půl tuny.
Čtěte také
Díky svým rozměrům je dílo zapsané v Guinnessově knize rekordů jako největší stavba postavená za stavebnice podobného typu. Podrobnosti nám přiblíží vedoucí muzea Merkuru Pavel Frydrych.
V čem je teď Ocelové město jiné? Jak je vlastně veliké?
Ocelové město má půdorys zhruba 25 metrů čtverečních. Nejvyšší budova, Býčí věž, má asi 180 centimetrů. A dohromady je na něm použito něco kolem 400 tisíc dílků stavebnice Merkur. A plus mínus 350 tisíc šroubků a stejný počet matiček.
Poslední úpravy technici prováděli ještě před několika dny. V čem se stavba změnila?
Doplnili jsme poslední budovu, která patří do ocelového města. Je to ohromná secesní továrna s funkčními stroji, váží dohromady asi 150 kilogramů. Na výšku mají ty komíny asi 110 centimetrů. A půdorysně je to necelý metr na 230 centimetrů. Takže přibyl krásný kus města.
Čtěte také
Jak dlouho se Ocelové město stavělo a budovalo?
Pan Jiří Mládek začal s jeho stavbou v roce 2000, takže vznikalo vlastně čtvrt století. Ale byly tam poměrně dlouhé přestávky, protože kromě Ocelového města pan Mládek udělal ohromnou spoustu dalších modelů. A ještě také zhruba 70 výstav týkajících se Merkuru a kovových konstrukčních stavebnic po celé České i Slovenské republice.
Co kromě nově upraveného Ocelového města mohou návštěvníci v Muzeu stavebnice Merkur vidět?
V průběhu nejbližších 14 dní nainstalujeme úžasný model kubistické lampy. Originál stojí na Jungmannově náměstí v Praze a je to jediná kubistická lampa na světě. Náš model bude mít na výšku asi 2,5 metru a už se na něj moc těšíme. Jak nám rozsvítí expozici.
A od května budeme otevírat nové prostory muzea, rozšíří se nám expozice zhruba o dalších 60 metrů čtverečních.
MERKUR, nejznámější česká hračka
Snad každý, kdo uslyší slovo MERKUR, si vzpomene na planetu naší sluneční soustavy. Ale většina snad i na nejznámější českou hračku stejného názvu. MERKUR je značka kovových stavebnic, vláčků a učebních pomůcek, která vznikla počátkem dvacátého století v Polici nad Metují.
Související
-
Kráse nezáleží na materiálu! Pavel Frydrych šéfem Muzeu stavebnice Merkur i Muzea papírových modelů
Teď si budeme hrát. Pozveme vás totiž hned do dvou muzeí, která bydlí na jedné adrese a dostanete jednu vstupenku. Obě mají stejný vchod i stejného ředitele.
-
Muzeum stavebnice Merkur v novém, atraktivním kabátě. Po desítkách let mění všechny své expozice
Muzeum stavebnice Merkur v Polici nad Metují přivítá v novém kabátě první letošní návštěvníky. Řemeslníci dodělávají novou podobu interiérů.
-
Přes čočkostroj Otto Wichterleho po dnešní robotiku. Merkur učí děti prakticky vnímat techniku
Pojďte si hrát! Protože jakmile se dostane malému klukovi do ruky stavebnice Merkur, tak to ani jinak nejde. Tato stavebnice se narodila v Polici nad Metují.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Kýval jsem se jako houpačka.‘ Čech popisuje, jak prožil zemětřesení v Thajsku
-
ŽIVĚ: Fotbalisté Jablonce hostí Sigmu Olomouc. Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos
-
Možná redefinovat, rozhodně ale zachovat. Válka na Ukrajině mění i pohled Švýcarů na jejich neutralitu
-
Účet za kauzami Vratislava Mynáře: soudy exkancléře osvobozují, policie šetření odkládá