Legendární Ocelové město v Muzeu stavebnice Merkur v Polici nad Metují získalo svoji konečnou podobu

7. únor 2025 07:45

Největší audioportál na českém internetu

Několikatunové ocelové město v Muzeu Merkuru v Polici nad Metují | Foto: Jana Házová, Český rozhlas

Legendární Ocelové město v Muzeu stavebnice Merkur v Polici nad Metují získalo svoji konečnou podobu

Unikátní Ocelové město v Muzeu stavebnice Merkur v Polici nad Metují na Náchodsku získalo svou konečnou podobu. Technici dokončili poslední úpravu modelu secesní továrny. Další už kvůli úmrtí autora vedení muzea neplánuje. Ocelové město váží v současnosti téměř jeden a půl tuny.

Čtěte také

Díky svým rozměrům je dílo zapsané v Guinnessově knize rekordů jako největší stavba postavená za stavebnice podobného typu. Podrobnosti nám přiblíží vedoucí muzea Merkuru Pavel Frydrych.

V čem je teď Ocelové město jiné? Jak je vlastně veliké?
Ocelové město má půdorys zhruba 25 metrů čtverečních. Nejvyšší budova, Býčí věž, má asi 180 centimetrů. A dohromady je na něm použito něco kolem 400 tisíc dílků stavebnice Merkur. A plus mínus 350 tisíc šroubků a stejný počet matiček.

Poslední úpravy technici prováděli ještě před několika dny. V čem se stavba změnila?
Doplnili jsme poslední budovu, která patří do ocelového města. Je to ohromná secesní továrna s funkčními stroji, váží dohromady asi 150 kilogramů. Na výšku mají ty komíny asi 110 centimetrů. A půdorysně je to necelý metr na 230 centimetrů. Takže přibyl krásný kus města.

Čtěte také

Jak dlouho se Ocelové město stavělo a budovalo?
Pan Jiří Mládek začal s jeho stavbou v roce 2000, takže vznikalo vlastně čtvrt století. Ale byly tam poměrně dlouhé přestávky, protože kromě Ocelového města pan Mládek udělal ohromnou spoustu dalších modelů. A ještě také zhruba 70 výstav týkajících se Merkuru a kovových konstrukčních stavebnic po celé České i Slovenské republice.

Co kromě nově upraveného Ocelového města mohou návštěvníci v Muzeu stavebnice Merkur vidět?
V průběhu nejbližších 14 dní nainstalujeme úžasný model kubistické lampy. Originál stojí na Jungmannově náměstí v Praze a je to jediná kubistická lampa na světě. Náš model bude mít na výšku asi 2,5 metru a už se na něj moc těšíme. Jak nám rozsvítí expozici.

A od května budeme otevírat nové prostory muzea, rozšíří se nám expozice zhruba o dalších 60 metrů čtverečních.

MERKUR, nejznámější česká hračka
Snad každý, kdo uslyší slovo MERKUR, si vzpomene na planetu naší sluneční soustavy. Ale většina snad i na nejznámější českou hračku stejného názvu. MERKUR je značka kovových stavebnic, vláčků a učebních pomůcek, která vznikla počátkem dvacátého století v Polici nad Metují.

autoři: Jana Házová , baj

Související