Legiovlak už navštívilo přes milion návštěvníků, kteří často muzejníkům přináší vlastní rodinné věci

Legiovlak už navštívilo přes milion návštěvníků, kteří často muzejníkům přináší vlastní rodinné věci
Už dvanáct let jezdí po celém Česku Legiovlak. Putovní výstava o českých legionářích se každý rok na několik dní zastaví také na nádražích v Královéhradeckém kraji. Lidé si historické dokumenty a předměty nejen prohlíží, ale často sami muzejníkům leccos zajímavého přináší. Co se s těmito předměty dál děje?
Čtěte také
Už brzy začne po Česku opět putovat Legiovlak - pojízdná výstava o českých legionářích z první světové války. První zastávky bude mít na čtyřech nádražích v Královéhradeckém kraji. Lidé často muzejníkům přináší vlastní rodinné věci z první světové války a také tu dohledávají své předky. A bývají to někdy překvapivá zjištění.
„Máme zde materiály po legionáři Aloisi Adamovi, který potom za První republiky sloužil na Pražském hradě u prezidenta Masaryka jako stolovník,“ říká bratr Jan Steidler z Muzea Československých legií. „Zachovalo se nám po něm docela dost zajímavých věcí. Mimo jiné třeba i konvolut jídelních lístků.“
Většinu těchto věcí přinesli jako pozůstalost návštěvníci Legiovlaku.
A třeba díky fotografiím má už více než 20 tisíc československých legionářů svou tvář. „Takže víme, jak vypadali. A pokud to nevíme, tak máme třeba alespoň fotku místa jejich hrobu. Ale nejsou to jen fotografie. My se zajímáme o další osudy našich legionářů.“
Čtěte také
Někdy se tak objasní i rodinná historie. „Přišla za námi na vlak paní, a my tam také dohledáváme předky. A ona nám říkala, že je to zbytečné, protože její předek se domů nevrátil, prý je to černá ovce rodiny. Nám to ale nedalo a zjistili jsme od paní určité podrobnosti.“
A přišel tak přišel pro tuto návštěvnici nečekaný objev. „Zjistili jsme, že to byl francouzský legionář, který ve Francii padl ve válce a jeho jméno jsme našli i uvedené na památníku. Paní jsme tu fotografii ukázali a ona se rozbrečela. Protože zjistila, že celých těch 100 let jejímu předkovi v rodině křivdili.“
Legiovlak vyjede také letos, jako první zastaví v Týniště nad Orlicí 1. dubna a Jan Steidler u toho bude znovu jako český legionář.
Související
-
Můj děda legionář umřel, když mi bylo 13 měsíců. Moc rád bych si s ním popovídal, říká Jan Jirásek
Hostem Lady Klokočníkové je Jan Jirásek, světově uznávaný skladatel soudobé vážné hudby. Také pedagog a bývalý rozhlasák, který pracoval v Českém rozhlase Hradec Králové.
-
Do kraje dorazil historický Legiovlak se 14 vagóny. První zastávkou je Dobruška na Rychnovsku
Do Dobrušky na Rychnovsku dorazil historický Legiovlak. Ve 14 vagónech si lidé mohou připomenout život a boj legionářů na Transsibiřské magistrále během I. světové války.
-
V Chlumci nad Cidlinou začal svou letošní pouť legiovlak....
Replika soupravy, která před bezmála sto lety vozila tehdejší československé legionáře po Transsibiřské magistrále v Rusku, to je legiovlak. Třináct vagónů, jedenác...
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Možná redefinovat, rozhodně ale zachovat. Válka na Ukrajině mění i pohled Švýcarů na jejich neutralitu
-
Účet za kauzami Vratislava Mynáře: soudy exkancléře osvobozují, policie šetření odkládá
-
Zemětřesení v Myanmaru si vyžádalo už přes 1000 obětí. Záchranné operace komplikuje občanská válka
-
V noci ze soboty na neděli se mění čas, posune se o hodinu dopředu. Odborníci varují před nehodami