„Lidi se pořád bojí, že když potřebují terapii, tak jsou blázni,“ říká terapeutka Schwab-Figusch z podcastu Moje terapie

6. listopad 2019

O tom, jak se pracuje s posttraumatickou stresovou poruchou a jak může fungovat, když na terapii pozvete členy rodiny, jste mohli poslouchat v první epizodě podcastu Moje terapie, nazvané Tajemství je destruktivní. „Doufám, že posluchače, kteří mají za sebou podobné trauma jako její hrdinka, by její příběh mohl přimět k tomu, aby sami přestali žít v tajemství,“ říká terapeutka Natálie Schwab-Figusch. „Je to jediná věc, která je může zachránit od trvalých následků.“

„Anežčin příběh je zajímavý z hlediska rodinného zpracování traumat, i s ohledem na to, jak teď žije a vypořádává se s tím, co se stalo,“ říká Natálie Schwab-Figusch, která se na PTSD zaměřuje. Do její  terapeutovny v centru Prahy ale dochází i klienti s jinými problémy. „Vývoj Anežky nám dává naději z hlediska posttraumatického růstu, vidíme, že i když někdo prožije něco tak děsivého, je možné s tím žít normální, kvalitní život.“

Čtěte také

„Jsem typ spíš extrovertního terapeuta, tak první sezení u mě není žádná oťukávačka a prolomování ledů, za první hodinu se většinou dozvím většinu těch nejtíživějších věcí, se kterými klient nebo klientka přichází,“ popisuje terapeutka. „Podstatu a detaily toho příběhu pak zpracováváme na desítkách dalších setkání, ale začíná to touto intenzivní, jungiánskou zpovědí. Někdo třeba přijde s tím, že vůbec neví, co mi má povídat, ale nakonec se dozvím skoro všechno. Většinou lidé na konfrontaci se sebou samým nebývají připraveni, ono se na to připravit ani nedá. Po první hodině si pak připravíme plán, jak zhruba budeme postupovat.“

„Člověk by si měl hlavně najít terapeuta, se kterým je schopný navázat opravdový vztah. Se kterým bude pociťovat vzájemnou energii. Musí mít svého terapeuta svým způsobem rád. Když lidem není terapeut sympatický po prvních pár sezeních, je třeba hledat dál a nevzdávat to,“ říká odbornice, za kterou dnes chodí čím dál více lidí, které trápí prožité sexuální zneužívání nebo obtěžování. „Může to být tím, že si lidé o mně řeknou, známí je pošlou cíleně za mnou, protože se mnou řešili tu stejnou věc. Obecně ale chodí ke mně a k mým kolegům čím dál tím víc lidí s úzkostnou poruchou. Letos je také rok panických atak. Až o tom s ostatními terapeuty žertujeme, že do konce roku 2019 dá panickou ataku každý z našich klientů,“ směje se terapeutka.

Co ještě bude třeba v terapii s Anežkou odpracovat? A s jakými druhy traumatu přicházejí lidé za Natálií Schwab-Figusch? Poslechněte si celý rozhovor.

Moje terapie je podcastová série, v níž si štafetu předává několik vypravěčských dvojic. Tvoří je šest lidí, kterým pomohla terapeutická sezení, a šest terapeutů, kteří je jimi provedli. Kdy se hlavní postavy šesti příběhů odhodlaly najít si terapeuta? Co se na sezeních odehrává a co všechno se díky nim může měnit? Různé životní příběhy, různé druhy potíží a různé terapeutické přístupy. Poslouchejte sérii Moje terapie na wave.cz/mojeterapie a přihlaste se k odběru podcastu na wave.cz/podcasty.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.