Maláčová: Příspěvek Izolačka by se mohl vyplácet už v březnu. Dosáhnou na něj i dohodáři

10. únor 2021

Pro zvládnutí epidemie je potřeba, aby byli občané ochotní zůstat v karanténně, shodují se odborníci. Vláda se proto nyní domluvila na příspěvku až 370 korun denně, který bude vyplácen prostřednictvím zaměstnavatele po deset dní. Přesný výměr se bude odvíjet od výše platu. „Nejvíc výhodný bude pro ty, kteří mají výdělek 27 tisíc korun. Pro ně to bude znamenat, že i když budou na nemocenské deset dní, nebudou mít žádný výpadek příjmů,“ říká ministryně Jana Maláčová (ČSSD).

„Do té hranice 27 tisíc korun se bude jednat o příspěvek na nemocenskou. A samozřejmě – čím vyšší příjmová hranice, tím větší rozdíl mezi výpadkem a výší nemocenské,“ vysvětluje ministryně práce a sociálních věcí.

Hosty byli:
Jana Maláčová, ČSSD, ministryně práce a sociálních věcí
Filip Pertold, ekonom z think-tanku IDEA
Dana Pavlousková, ředitelka a zakladatelka Klubu svobodných matek
Daniel Prokop, sociolog z analytické společnosti PAQ Research

Slibuje také, že na příspěvek k nemocenské dosáhnou všichni zaměstnanci a dohodáři. Bude to proto velmi výhodné a motivační, předpokládá Maláčová, které se podařilo najít shodu i v rámci tripartity.

„Dosáhnout kompromisu byla klíčová úloha posledních týdnů,“ říká s tím, že lze očekávat schválení návrhu a jeho platnost už od prvního března.

Není to málo?

Ekonom Filip Pertold z think-tanku IDEA a sociolog Daniel Prokop z analytické společnosti PAQ Research se shodují na tom, že takzvaná Izolačka – jak příspěvku přezdívá vláda – je krokem dobrým směrem. Připouštějí ale i obavy, zda to ke kýženému výsledku bude stačit.

„Mám pocit, že ještě bude potřeba udělat několik dalších kroků,“ přiznává Pertold a vidí mezery hlavně ve vztahu k zaměstnavatelům, kteří stále mohou na své zaměstnance tlačit, aby doma nezůstávali. Upozorňuje přitom na potíže spojené s výpadkem pracovníků a z toho plynoucí zvýšené náklady pro firmy.

Čtěte také

„Z tohoto hlediska by bylo dobré, aby vláda jasně deklarovala, že pokud se epidemie opravdu zhorší, dopadne to negativně i na průmyslové podniky a bude se tam omezovat výroba,“ navrhuje.

„Ten příspěvek určitě pomůže, ale teď záleží na tom, jestli opatření nebude moc mírné,“ přidává se sociolog Prokop, který upozorňuje, že Česká republika je jednou ze zemí OECD, kde je zaměstnancům vyplácena nejnižší nemocenská.

Bylo by proto dobré výsledky monitorovat a případně po pár měsících fungování upravit, myslí si sociolog. A přimlouvá se za spuštění kampaně, která by zdůraznila nejen očkování, ale také zodpovědné chování lidí.

„Společnost totiž funguje tak, že děláte to, co předpokládáte od ostatních – když předpokládáte, že ostatní lidé se izolují, tak se izolujete také, ačkoliv se třeba sám nebojíte,“ říká s tím, že je potřeba vytvořit supervizi a motivaci i v rámci samotného trasování kontaktů, uzavírá.

Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Šárky Fenykové.

Spustit audio

Související