Méně je někdy více a platí to i o lécích, tvrdí MUDr. Dagmar Malotová

30. květen 2019

„Pacienti nad šedesát let berou v průměru devět léků denně,“ říká MUDr. Dagmar Malotová. Často je kombinují s potravinovými doplňky, vitamíny a bylinkami.

Apatyka Českého rozhlasu Olomouc, Dita Vojnarová a host MUDr. Dagmar Malotová

Může dojít k interakci, ke vzájemnému ovlivnění užívaných prostředků. Účinky některých se můžou zvýšit, snížit, změnit nebo i zrušit. Pacienti by si rozhodně neměli léčbu stanovovat a upravovat sami. „Pokud např. vysadíme léky proti depresi v okamžiku, kdy se nám uleví, za chvíli se dostaneme do původního stavu,“ říká MUDr. Malotová z olomouckého AGE Centra.

Díky tzv. auditu léků se dají najít jejich špatné kombinace i nesprávné dávkování. „V ordinaci nejprve pacienta pečlivě vyšetříme a vyzpovídáme. Musíme vědět o všem, co si nakupuje navíc (dost často na základě reklamy) a pak to vyhodnotíme,“ popisuje lékařka, která spolupracuje i s klinickými farmakology.

Správná a dobře dávkovaná léčba zajistí zdraví a zamezí nežádoucím účinkům - vředům, poškození ledvin, krvetvorby nebo selhávání jater.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.