Muži 15. března 1939

Emanuel Moravec: Symbol kolaborace s nacistickými okupanty

Protektorátní ministr školství a osvěty Emanuel Moravec proměnil po uzavření mnichovské dohody veškeré své postoje a názory. Československá kapitulace proměnila tohoto legionáře, demokrata, výtečného vojáka a učitele na válečné škole v symbol kolaborace s nacistickými okupanty.

Češi si o něm vyprávěli anekdoty, ale báli se ho. Někdejší respektovaný novinář a stoupenec prezidentů Masaryka i Beneše veřejně prosazoval své demokratické postoje. Nacistické Německo bral jako největšího nepřítele Československa. O to víc pak šokoval jeho zásadní obrat v názorech po uzavření mnichovské dohody. Dospěl k závěru, že jediná a nevyhnutelná cesta, jak zachránit český národ, je spolupráce s Třetí říší.

V době, kdy byli Češi pronásledováni a popravováni, pronášel bezpočet pronacistických projevů a stal se obávaných kolaborantem. Po důvodech, proč se Emanuel Moravec takto rozhodl a jak toho využili nacisté, pátrá další díl pořadu Muži 15. března 1939.

autoři: Jaroslav Skalický , anh
Spustit audio

Související

  • 80 let od nacistické okupace 1939

    Živá, zpravodajská rekonstrukce Českého rozhlasu Radiožurnál. Sedmihodinové vysílání minutu po minutě. Poslechněte si celé archivní záznamy a speciál vysílání.

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.