Na kmeni ovocného stromu se objevil choroš. Je to velký problém? Poradíme

Tentokrát totiž odpovídáme na dotaz posluchačů: „Na kmeni jabloně máme choroše, odřezala jsem je a jsem zvědavá, jestli se budou tvořit znovu.“ Budou? Odpoví Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.

„Musím paní posluchačku zklamat. Jakmile se choroš dostane do stromu, už se ho nezbavíme. Dostane se tam špatně ošetřenými ranami na kmeni, na větvích. Stačí, aby na holé dřevo dopadly spóry této houby, které se vytvářejí na zralé plodnici, a je hotovo. Občas se ukáže na povrchu, ale i bez toho pracuje na likvidaci stromu, provrtává ho svými vlákny, žije z něho. To, čemu se říká choroš, ale i sírovec žlutooranžový, který je v mládí jedlý, strom postupně stráví. Ten se časem třeba rozlomí v silných větvích nebo se zlomí v kmeni. Těchto hub se nezbavíme. Když budeme likvidovat mladé plodnice na kmenu, větvích, snížíme riziko, že napadne další stromy v zahradě.“

Epifytní mechy a lišejníky a dřevokazná houba, která strom zahubí

Co ještě se objevuje na kmenech ovocných stromů? “Dík čistému životnímu prostředí, čistému vzduchu, nám stromy postupně obalují mechy, lišejníky, řasy červené i zelené a podobně. Vadila jim síra ve vzduchu, měď, která byla v zimních postřicích. Ničily je zimní postřiky olejovými přípravky, barvivy. Z dob minulých to byl třeba Arborol, Nitrosan, Oleoekol, Ekol, měďnaté Kuprikol, Champion a další, které obsahovaly buď oxichlorid nebo hydroxid mědi.“

Nakolik mohou mechy, lišejníky a řasy kmen poškodit a jak se jich případně zbavit, to si poslechněte v reportáži.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.