Naprogramovat si ideálního partnera? Ve vztahu člověka a stroje je naděje, říká spoluautorka Digitálního spisovatele

20. leden 2021

Budeme už brzy číst knihy z pera umělé inteligence? Český rozhlas představil projekt Digitální spisovatel – sérii povídek, které nenapsal člověk, ale právě neuronové sítě. „Důležitými milníky jsou emoce, náhoda a prvek chaosu. Až je bude umělá inteligence umět, bude těžko rozlišitelná od přirozené inteligence,“ říká Dita Malečková, odbornice na AI. „Texty jsme mohli udělat mnohem lidštější, chtěli jsme ale zachovat stadium, v němž můžeme rozeznat strojově generované texty.“

Může v době algoritmů vůbec ještě existovat svobodná vůle? Jakým způsobem Digitální spisovatel hledá nové, netržní cesty, jak se prosadit? A kde začíná a končí etika neuronových sítí? Poslechněte si celý rozhovor.

Sérii povídek Digitálního spisovatele najdete na audioportálu mujRozhlas. Algoritmus dostal za úkol vytvořit svůj vlastní příběh na základě tisíců knih od renomovaných autorů, které si nastudoval. Výsledkem je pět povídek – sci-fi, milostný příběh, detektivka, horor a historický román.

autoři: Lucie Výborná , als

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.