Navrátit pražské Rudolfinum německému umění. Reportáž z přestavby budovy okupační správou

Místo hudby se tu ozývala kakofonie politických bojů. Touto větou okomentoval německý rozhlasový reportér minulost pražské budovy pojmenované po rakouském korunním princi Rudolfovi. 

Rudolfinum skutečně bylo projektované jako víceúčelová budova s koncertním sálem a výstavními prostorami. Stavbu iniciovala a platila v roce 1825 založená Böhmische Sparkasse neboli Česká spořitelna a čistě německá porota vybrala paradoxně projekt dvou českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schulze. Oba byli mimo jiné architekty Národního divadla.

Stavba byla slavnostně otevřena v únoru 1885 a umění sloužila až do konce habsburské monarchie. Po vzniku Československa se stala sídlem parlamentu, tedy Národního shromáždění. Ale už za druhé republiky parlament zanikl a německá správa si dala za úkol opět vrátit Rudolfinu jeho původní účel.

Ten už mu pak zůstal i po druhé světové válce. V rozhlasovém archivu se k této přestavbě dochoval úryvek reportáže. S historikem Milošem Hořejšem z Národního technického muzea natáčela Veronika Kindlová.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.