To nejlepší z Berlinale 2020. Trojice filmových publicistů hodnotí berlínský festival

4. březen 2020

Debata o festivalu, který má nového programového ředitele Carla Chatriana v čele, novou soutěžní sekci Encounters a vítězný íránský film o trestu smrti.

Íránský film Zlo neexistuje režiséra Mohammada Rassoulofa (Nezlomný, Rukopisy nehoří ad.), pronásledovaného a vězněného za svou tvorbu íránským režimem, vyhrálo letošní ročník Berlinale. Co k němu říká režisérova dcera Baran Rasoulofová (která ve filmu hraje a byla na rozdíl od otce v Berlíně přítomná) i jak ho hodnotíme, si můžete poslechnout v záznamu pořadu Reflexe.

S loňským ročníkem Berlinale skončila éra ředitele Dietera Kosslicka a přišel nový začátek. V čele berlínského programu je teď Ital Carlo Chatrian.

Čtěte také

A hned zřídil novou sekci Encounters (Setkání) a dvě jiné vedlejší programové části zrušil. Jak se na kvalitu nově koncipované soutěže a budoucnost festivalu dívají filmoví publicisté Iva Přivřelová a Ondřej Pavlík? Ondřej Pavlík novinky vidí jako velký příslib, zatímco Iva Přivřelová není se 70. ročníkem spokojená.

Komentujeme a přibližujeme také americký indie snímek o dívce, která podstoupí v současné Americe potrat, Never Rarely Sometimes Always, který získal Velkou cenu poroty, největší skandál letošního festivalu, ruský „trenažér stalinské totality“ DAU. Nataša, nejlepší komedii, francouzskou satiru digitálního věku Vymazat historii i další oceněné snímky.

Poslechněte si kompletní speciál Reflexí k 70. Berlinale.

 

autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.