Není důležité vyhrát, ale dojet, říká ultra-cyklista Tomáš Fabián
Ultracyklistika se dá popsat jako extrémní forma cyklistiky, která zahrnuje jízdu na dlouhé vzdálenosti často přesahující stovky až tisíce kilometrů. A jednou z disciplín ultracyklistiky je takzvaný bikepacking. Právě tomu se věnuje i Tomáš Fabián.
Bikepacking by se dal přirovnat k cykloturistice. „Cykloturistika je taková víc na těžko, kolo může být ověšené brašnami s nosiči. Bikepacking je daleko víc nalehko. Snažím se dodržovat pravidlo vozit toho co nejméně. Takže co nemám, to nepotřebuji,“ říká Tomáš Fabián, který kvůli úspoře hmotnosti často nebere na cesty ani spacák. Kolo i s celou potřebnou výbavou váží přibližně 17 kilogramů.
Medvědi a nedostatek spánku
Než se bikepacking stane vaším koníčkem, zjistěte si, jestli máte vůbec na podobnou aktivitu čas. „Člověk na to potřebuje hodně dovolené. A co se týká tréninku a skloubení normálního života. Na kole jezdím do práce z práce, kdykoliv mám čas. Ať je den, noc, za jakéhokoliv počasí, prostě jezdím.“ Strategie, jak vyhrát tisíce kilometrů dlouhý závod je pak snadná „Ideálně pořád jet, co nejméně zastavovat a vyhrávají lidé, kteří málo spí,“ vysvětluje Tomáš Fabián, který si čas na regeneraci najde až po závodě.
Jezdec je po velkou část závodu odkázaný jen sám na sebe a čelí mnoha nebezpečím. „Když jsem jel poprvé Tisíc mil, tak jsem dojel do cíle a měl jsem ochrnuté prsty a půl roku mi trvalo, než jsem se z toho dostal. A určitě na člověka číhá nebezpečí v podobě zvířat. Vloni v Americe byli medvědi grizzly. Také černý medvěd, toho jsem viděl. Na jihu chřestýši, nepříjemný hmyz. Zatím jsem vždy vyvázl bez škrábance, takže dobrý,“ vypráví Tomáš Fabián.
Mladý jezdec se může pochlubit velmi dobrými výsledky ze závodů. „Tisíc mil se mi jeden rok podařilo vyhrát. Myslím, že to byl ročník 2022. Toho si samozřejmě cením. Ale já do těch závodů chodím s tím, že není důležité to vyhrát, ale dojet.“
Tomáš Fabián přichystal o svých zážitcích také několik přednášek. V rodných Králíkách bude o závodě Tour Divide v USA vyprávět 20. 1. 2025. Další přednášky jsou v plánu 13. 2. v Městské knihovně v Lanškrouně a 27. 2. v Zábřehu v kině.
Jaká platí na závodech pravidla? Jak začít s bikepackingem? A jaké závody má Tomáš Fabián před sebou? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
V šatně jsem se bál víc než na ledě, vzpomíná na hokejové začátky ultracyklista Polman
Daniel Polman je držitelem českého rekordu v cyklistické čtyřiadvacetihodinovce, ujel 911 kilometrů, průměr měl tedy přes 38 kilometrů v hodině.
-
U vytrvalců vítězí hlava nad tělem, říká extrémní sportovec Zdeněk Kříž
Hostem Záletů je sportovec - běžec, cyklista, skialpinista, k jehož výkonům můžeme přívlastek extrémní přiřadit prakticky vždycky a právem, Zdeněk Kříž.
-
V Americe vyměnil kolo za batoh. Nosí ho dodnes
Dnešní host je vyučený truhlář a cestovatel. Když se to všechno spojí dohromady, vznikne zajímavý nápad. Na vlastnoručně vyrobené lodi doplout až do Hamburku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://pardubice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://pardubice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.