O hudbě napříč žánry s Načevou a Matějem Kroupou
Pestrý hudební výběr připravil v únorovém vydání pořadu Sedmé nebe s Načevou Matěj Kroupa, violista smyčcového kvarteta Pavla Bořkovce. Interpret a skladatel klasické, soudobé, scénické i filmové hudby, se kterým se Monika Načeva poprvé profesně setkala na koncertě Cen Paměti národa, zavzpomínal na své profesní kolegy nebo spolupráci s Miroslavem Krobotem na filmu Kvarteto.
Řeč byla i o jeho slavných předcích - básnířce, libretistce a spisovatelce detektivních povídek a novel Haně Proškové a pradědečkovi, výrazné postavě české hudební avantgardy, Pavlu Bořkovcovi.
V úvodu pořadu zazněla píseň Jako kočka v Kroupově aranži, kterou Monika Načeva natočila s kvartetem Pavla Bořkovce a kytaristou Michalem Pavlíčkem na album Na svahu z roku 2016. Skladby, které Matěj Kroupa vybral, nenechají nikoho na pochybách o jeho širokém hudebním záběru.
Sedmé nebe s Načevou: Psí vojáci, DG 307, Pkrek a další

Monika Načeva vzpomíná na hudební projekty, ve kterých působila jako host. Zazní nahrávky Psích vojáků, DG 307, slovenského producenta elektronické hudby Pkreka, tria Bittová-Dusilová-Načeva a další. Pořad uvádí Zdeněk Přidal.
Vedle ukázky z hudby k zmíněnému snímku Kvarteto účinkuje v Sedmém nebi Křídlovanka s Josefem Zímou nebo Čeští madrigalisté s barokní vokální skladbou Bohuslava Matěje Černohorského. Zásadní vliv na Kroupovo hudební cítění a vkus měly třeba Bitches Brew Milese Davise, Sonáta pro sólovou violu Paula Hindemitha v podání českého violového virtuóza Ladislava Černého a pochopitelně také Bořkovcovo dílo. Ukázku z třetího kvartetu Pavla Bořkovce přitom posluchači slyšeli údajně ve světové premiéře.
Třetí kvartet je pozoruhodný tím, že jej pradědeček nedal k provedení. A já myslím, že zcela neprávem. Jakési mně neznámé kvarteto ho pradědečkovi zkritizovalo a on, ne že by se urazil, ale byl příliš sebekritický, a tak jej odmítnul. My jsme ho s naším kvartetem vytáhli z koše a tuto hudbu vytaženou z koše rádi hrajeme.
Matěj Kroupa
Nejposlouchanější
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
Ingeborg Bachmannová: Dobrý bůh z Manhattanu. Zosobněná síla zla, která zničí každou lásku
-
Zemřel přední český psychiatr Cyril Höschl. Poslechněte si jeho vzpomínání v Osudech
-
David Drábek: Ptakopysk. Příběh bratrů Pospíšilových, šampionů v kolové
-
Radka Denemarková: Cukrář a Venuše. Tragická romance karlovarského cukráře a krásné varietní divy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.